Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW dla dwóch województw. Możliwe silne deszcze i lokalne podtopienia

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Alerty obowiązują na terenie północnej Polski w nadbrzeżnych powiatach. Na zagrożonych obszarach mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia.

W czwartek Polska jest pod wpływem niżu z ośrodkiem w rejonie Zatoki Botnickiej. Na północy kraju wyraźnie zaznaczy się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego. Powietrze napływające do Polski będzie dość stabilne, ale nieznaczna chwiejność atmosfery wystąpi na północny kraju w strefie brzegowej. 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Ostrzeżenia IMGW. Silny deszcz z burzami na północy kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym deszczem z burzami. Alerty obowiązują na północy kraju, na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy powiatów: 

  • koszalińskiego 
  • sławieńskiego  

Alert drugiego stopnia wydano dla powiatu: 

  • słupskiego 
  • lęborskiego 
  • wejherowskiego  
  • puckiego

17.08.2021, Fleurant, Haiti, zniszczenia po trzęsieniu ziemi."Haiti na kolanach". Ponad dwa tysiące ofiar trzęsienia ziemi

Synoptycy IMGW przestrzegają, że na najbardziej zagrożonych terenach wystąpią opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym od 50 do 70 litrów na metr kwadratowy. Mieszkańcom doskwierać będą również porywy wiatru do 80 km/h. W powiatach, gdzie wydano alert pierwszego stopnia, opady deszczu wyniosą od 30 do 50 litrów na metr kwadratowy, za to porywy wiatru osiągną prędkość do 90 km/h.

Ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami obowiązują do około godz. 15:00 - silny wiatr w powiecie sławieńskim powinien jednak ustąpić już w okolicach południa. 

Na wszystkich zagrożonych terenach obowiązują również ostrzeżenia przed gwałtownym wzrostem stanów wody. "W obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość osiągnięcia stanów wysokich" - ostrzega IMGW.

Sąd - zdjecie ilustracyjneNowy wątek ws. 12-latki wykorzystywanej seksualnie przez księdza. "To absurd"

Więcej o: