Pogoda. Kiedy wrócą upalne dni? Już niedługo temperatura do 30 stopni

Upały wrócą do Polski już w najbliższą niedzielę, a odczują je szczególnie mieszkańcy południowej części kraju - tam temperatura sięgnie nawet 30 stopni Celsjusza. Takie warunki pogodowe nie potrwają jednak długo.

Czeka nas tylko kilka upalnych dni, które według najnowszych prognoz, skończą się już w środę.

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Wracają upalne dni z temperaturą do 30 stopni

Upalne dni z temperaturą sięgającą 30 stopni Celsjusza mogą wystąpić od niedzieli 22 sierpnia do środy 26 sierpnia głównie na południu kraju - jak wynika z obliczeń wykonywanych w prognostycznym systemie pogodowym w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej przy współpracy z IMGW. W pozostałych częściach kraju temperatura nie powinna przekroczyć 25 stopni Celsjusza.

Kamienne kręgi znajdują się 1,5 km od wsi Węsiory"Polskie Stonehenge". Nie zabieraj kamieni, bo stanie ci się krzywda

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, wiejący z prędkością od 4 do 10 m/s. Jedynie nad morzem i w północnej części kraju można się spodziewać silniejszych porywów wiatru.

Od czwartku do końca miesiąca ochłodzenie i deszcz

Już od czwartku natomiast będzie nieco chłodniej, można też oczekiwać przelotnych opadów w całym kraju. Z kolei "W nocy i nad ranem temperatura powierzchni gruntu może spadać do 6 stopni, lokalnie do 4 stopni Celsjusza. Pod koniec sierpnia możliwe niższe temperatury - do 2 stopni Celsjusza" - informuje IMGW.

Migranci w okolicach Usnarza GórnegoMigranci na granicy polsko-białoruskiej. Obozowisko zasłonięto

"Prezentowana prognoza jest wynikiem obliczeń numerycznego modelu pogodowego i nie jest weryfikowana przez synoptyków" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na swojej stronie internetowej. "Obliczenia są wykonywane w prognostycznym systemie pogodowym WRF METEOPG, operacyjnie pracującym w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej na superkomputerze TRYTON. Prognozy z WRF METEOPG powstają we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym, na mocy porozumienia o współpracy z 2019 r. koordynowanego przez prof. Mariusza J. Figurskiego" - czytamy.

Więcej o: