Lider Agrounii zapowiada kolejne blokady. "Premier Morawiecki obraził wszystkich rolników"

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiedział na przyszły tydzień blokady kilkunastu dróg w całej Polsce. Na specjalnie zorganizowanej przez siebie konferencji przed Sejmem poinformował, że chce rozmawiać z rządem na temat sytuacji rolników i polskiego rolnictwa.

- W przyszłym tygodniu, we wtorek i środę (24 i 25 sierpnia - red.), odbędzie się kilkanaście takich blokad w całym kraju - mówił Money.pl Michał Kołodziejczak.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki o sytuacji w Afganistanie (16 sierpnia)

Michał Kołodziejczak zapowiada blokady dróg w Polsce. Odbędą się już w przyszłym tygodniu

- Premier Morawiecki wczoraj obraził wszystkich rolników - powiedział w środę na konferencji prasowej przed Sejmem Michał Kołodziejczak. - Na nas ma być wysyłana policja, na legalnie zgłoszone manifestacje. Nigdy na to się nie zgodzimy - stwierdził lider Agrounii. - Naszą odpowiedzią na słowa premiera Morawieckiego, jest kilkanaście blokad, które szykujemy już na najbliższy tydzień - dodał.

24 sierpnia blokady dróg odbędą się w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim i wielkopolskim. Z kolei 25 sierpnia blokady odbędą się w województwach mazowieckim, podkarpackim, łódzkim, wielkopolskim oraz warmińsko-mazurskim.

Agrounia zakończyła blokadę drogi. Morawiecki: Rząd nie będzie się godził na blokady dróg

Rolnicy związani z Agrounią 18 sierpnia zakończyli całodobową blokadę drogi krajowej numer 15 w rejonie Sampławy w województwie warmińsko-mazurskim. Protest rozpoczął się dzień wcześniej o 8 rano. Organizatorzy zapowiadali, że celem ich protestu będzie obrona krajowych producentów żywności, szczególnie hodowców trzody chlewnej, którzy ucierpieli z powodu epidemii ASF. W czasie blokady obowiązywały objazdy.

Do protestów tych odniósł się Mateusz Morawiecki, którego zdaniem "rząd nie będzie się godził na blokady dróg, które uniemożliwiają normalne życie mieszkańcom". Premier zapowiedział także, że we wrześniu światło dzienne ujrzą szczegóły dotyczące Polskiego Ładu dla rolnictwa. Ten program rządowy ma skupiać się na powszechności ubezpieczeń dla rolników, rekompensatach za skutki klęsk żywiołowych oraz odpowiednich cenach na skupie żywności.

Agrounia to organizacja rolnicza i ruch ludowy, który został powołany w 2018 roku przez Michała Kołodziejczaka - rolnika i założyciela Unii Warzywno-Ziemniaczanej. Jego celem jest ochrona rynku krajowego, zjednoczenie gospodarzy i dokonanie zmian w rolnictwie oraz polityce, która go dotyczy.

Więcej o: