Afganistan. Samolot z Polakami i współpracownikami leci do kraju. "Ewakuacja weszła w kolejny etap"

Ewakuowani Polacy oraz ich współpracownicy, którzy pomagali im podczas pobytu w Afganistanie, opuścili już kraj. Najpierw zostali przetransportowani z Kabulu do Uzbekistanu, a teraz znajdują się na pokładzie samolotu do Warszawy. Samolot ma wylądować w Polsce w późnych godzinach wieczornych.

"Na pokładzie jest około pięćdziesięciu osób, nie tylko Polacy, ale i Afgańczycy współpracujący z nami na miejscu" - podaje IAR.

Zobacz wideo Talibowie przejęli władzę w Afganistanie

Ewakuacja Polaków i ich współpracowników z Afganistanu. Samolot wyląduje w Warszawie

Jak podaje PAP, samolot Boeing Dreamliner 787 wystartował z międzynarodowego portu lotniczego Nawoi w Uzbekistanie o godz. 20.49 czasu lokalnego (17.49 czasu polskiego). Na lotnisku w Warszawie ma pojawić się ok. godziny 22.25 czasu polskiego.

"Akcja ewakuacji obywateli Afganistanu, którzy pomagali Polsce w tym kraju, weszła w kolejny etap. Samolot LOT Polish Airlines właśnie odebrał ich z lotniska w Uzbekistanie i przewozimy ich w bezpieczne miejsce w Polsce"- poinformował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

"Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w tę akcję. To oczywiście nie koniec naszej pomocy. Chcemy też pomóc UE i NATO w dalszej ewakuacji"- dodał.

Pierwszy polski samolot wyleciał z Afganistanu. Na pokładzie znalazło się 50 osób

Pierwszy polski samolot wystartował po południu z Afganistanu. Pasażerowie wysiedli na lotnisku w Uzbekistanie, oczekując na samolot do Warszawy. - Na pokładzie znalazło się blisko 50 osób, które w tej chwili są już zupełnie bezpieczne, są pod opieką polskiego konsula w Uzbekistanie. Na te osoby czeka w tym momencie w Uzbekistanie samolot cywilny, który w najbliższym czasie przetransportuje je bezpiecznie do Polski - mówił wcześniej wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

16 sierpnia rzecznik talibów w Afganistanie Mohammad Naeem ogłosił zakończenie wojny w tym kraju. Dodał, że już wkrótce wyłonione zostaną nowe władze i ogłoszony będzie ustrój państwa.

Więcej o: