Mieszkaniec osiedla Centrum E w Krakowie dokonał niezwykłego odkrycia. Pod jednym z samochodów znajdował się wąż - pyton królewski. Na szczęście mężczyzna zachował zimną krew i nie przestraszył się wystającego spod samochodu gada, i niezwłocznie zawiadomił o zdarzeniu krakowską straż miejską.
Strażnicy znaleźli się na miejscu około godziny 21:20. Okazało się wówczas, że pod samochodem znajduje się pyton królewski o długości 1,5 metra. Z relacji funkcjonariuszy wynika, ze gad "leniwie zmierza w stronę bloku". "Ten mało zrywny sposób bycia w sumie był nam na rękę, bo dzięki temu bez problemu zabezpieczyliśmy go przed dostępem osób postronnych" - przekazali strażnicy biorący udział w akcji odławiania węża.
"Później zadzwoniliśmy do pobliskiego sklepu zoologicznego w nadziei, że 'królewski gad' może pochodzić stamtąd. Niestety trop był zły, ale za to pracownik bardzo dobry. Wziął bowiem węża do sklepu i obiecał, że się nim zajmie do czasu odbioru przez powiadomionych o zdarzeniu specjalistów" - zrelacjonowali finał niecodziennego zdarzenia krakowscy mundurowi.
Pyton królewski jest jednym z najmniejszych węży z rodziny pytonów. Jest często hodowany w terrariach głównie ze względu na ciekawe ubarwienie - brązowe i ciemnobrązowe plamy z beżowymi wzorami. Spód jego ciała jest najczęściej biały. Pytony królewskie osiągają od 120 do 180 cm i ważą około dwóch kilogramów. Naturalnie występują w Afryce Zachodniej i Środkowej. Odżywiają się ptactwem oraz małymi gryzoniami.
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadziła dla osób posiadających żywe ssaki, ptaki, gady lub płazy z gatunków wymienionych w załącznikach do Rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej nr 338/97 (rozporządzenie dotyczy także wszystkich pytonów) obowiązek rejestracji takich zwierząt u starosty. Celem rejestracji jest ograniczenie przemytu oraz nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem, a także wypuszczania na wolność zwierząt, które mogą zagrozić rodzimej faunie.
Zarejestrować można tylko te osobniki, które posiadają udokumentowane i legalne pochodzenie (chyba, że właściciel nabył zwierzę z listy przed wejściem ustawy w życie - co miało miejsce w listopadzie 2004 roku). Rejestracja musi odbyć się w ciągu 14 dni od momentu wejścia w posiadanie zwierzęcia lub od jego przywiezienia do kraju. Do gatunków, których rejestracja jest konieczna na podstawie wyżej wspomnianego rozporządzenia zalicza się: