Agrounia zaczęła 24-godzinny protest. Zablokowana DK 15. "PiS niszczy polską wieś"

Rolnicy z Agrounii zablokowali drogę krajową nr 15 na wysokości wsi Sampława. Blokada ma potrwać 24 godziny. Demonstranci zwracają uwagę na trudną sytuację hodowców trzody chlewnej, domagają się również spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.

Protest rolników rozpoczął się o godz. 8. Zablokowana jest droga krajowa nr 15 w okolicach wsi Sampława (woj. warmińsko-mazurskie), przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 536. Według zapowiedzi prezesa Agrounii Michała Kołodziejczyka blokada drogi potrwa 24 godziny. 

Zobacz wideo Protest AgroUnii na Placu Zawiszy w Warszawie

Rolnicy z Agrounii protestują. Domagają się spotkania z premierem  

Na miejscu znajduje się grupa kilkudziesięciu rolników, którzy przyjechali na miejsce ciągnikami. Demonstranci mają ze sobą biało-czerwone flagi i transparenty: "Polskie rolnictwo upada, a dla PiS-u liczy się zabawa" oraz "Obronimy polską wieś". 

Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekNowa lista lektur. Mniej Parandowskiego, więcej JP2 i Wyszyńskiego

Rolnicy zrzeszeni w Agrounii tłumaczą, że protest jest odpowiedzią na problemy hodowców trzody chlewnej związane z rozprzestrzenianiem się ASF (afrykański pomór świń). Dotyczą one trudności w sprzedaży świń oraz niskich cen skupów. Protestujący domagają się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim na temat sytuacji w polskim rolnictwie. 

"Jesteśmy w Sampławie (woj. warmińsko-mazurskie). Blokada na drodze 24h. PiS niszczy polską wieś. Ludzie nie mogą sprzedawać świń, bo przepisy zabraniają. Cena 3.6 zł/kg świni to 60 proc. kosztów produkcji, a taka dziś obowiązuje w tzw. strefach za zdrowe zwierzęta. A jakie ceny w sklepach?" - napisał na Twitterze Michał Kołodziejczyk. 

Kołodziejczyk zapowiedział organizację kolejnych protestów. - Organizujemy w kraju już za siedem dni w wielu miejscach blokady, które będą zgłoszone na 48 i 24 godziny i które będą miały pokazać zator w polskim rolnictwie, bardzo mocne zablokowanie - powiedział lider Agrounii, którego wypowiedź przytacza PAP

Prokuratura w Kielcach (zdjęcie ilustracyjne)Kielce. 71-latek podejrzany o wykorzystanie 13-latki. Dziewczynka poroniła

Agrounia zostanie partią polityczną. Złożono wniosek o rejestrację

Niedawno informowaliśmy, że Agrounia zamierza przekształcić się w partię polityczną. Wniosek w tej sprawie trafił już do Sądu Okręgowego w Warszawie. Michał Kołodziejczyk zapowiedział, że organizacja zamierza wystartować już w najbliższych wyborach parlamentarnych w 2023 r.

- Nie można ukryć, że reprezentujemy dużo szerszą część społeczeństwa, niż tylko rolników. Czujemy się spadkobiercami ruchów ludowych i solidarnościowych - powiedział. 

Agrounia to organizacja rolnicza i ruch ludowy, który został powołany w 2018 roku przez Michała Kołodziejczaka, rolnika i założyciela Unii Warzywno-Ziemniaczanej. Jego celem jest ochrona rynku krajowego, zjednoczenie gospodarzy i dokonanie zmian w rolnictwie oraz polityce, która rolnictwa dotyczy. 

Więcej o: