Protest rolników rozpoczął się o godz. 8. Zablokowana jest droga krajowa nr 15 w okolicach wsi Sampława (woj. warmińsko-mazurskie), przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 536. Według zapowiedzi prezesa Agrounii Michała Kołodziejczyka blokada drogi potrwa 24 godziny.
Na miejscu znajduje się grupa kilkudziesięciu rolników, którzy przyjechali na miejsce ciągnikami. Demonstranci mają ze sobą biało-czerwone flagi i transparenty: "Polskie rolnictwo upada, a dla PiS-u liczy się zabawa" oraz "Obronimy polską wieś".
Rolnicy zrzeszeni w Agrounii tłumaczą, że protest jest odpowiedzią na problemy hodowców trzody chlewnej związane z rozprzestrzenianiem się ASF (afrykański pomór świń). Dotyczą one trudności w sprzedaży świń oraz niskich cen skupów. Protestujący domagają się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim na temat sytuacji w polskim rolnictwie.
"Jesteśmy w Sampławie (woj. warmińsko-mazurskie). Blokada na drodze 24h. PiS niszczy polską wieś. Ludzie nie mogą sprzedawać świń, bo przepisy zabraniają. Cena 3.6 zł/kg świni to 60 proc. kosztów produkcji, a taka dziś obowiązuje w tzw. strefach za zdrowe zwierzęta. A jakie ceny w sklepach?" - napisał na Twitterze Michał Kołodziejczyk.
Kołodziejczyk zapowiedział organizację kolejnych protestów. - Organizujemy w kraju już za siedem dni w wielu miejscach blokady, które będą zgłoszone na 48 i 24 godziny i które będą miały pokazać zator w polskim rolnictwie, bardzo mocne zablokowanie - powiedział lider Agrounii, którego wypowiedź przytacza PAP.
Niedawno informowaliśmy, że Agrounia zamierza przekształcić się w partię polityczną. Wniosek w tej sprawie trafił już do Sądu Okręgowego w Warszawie. Michał Kołodziejczyk zapowiedział, że organizacja zamierza wystartować już w najbliższych wyborach parlamentarnych w 2023 r.
- Nie można ukryć, że reprezentujemy dużo szerszą część społeczeństwa, niż tylko rolników. Czujemy się spadkobiercami ruchów ludowych i solidarnościowych - powiedział.
Agrounia to organizacja rolnicza i ruch ludowy, który został powołany w 2018 roku przez Michała Kołodziejczaka, rolnika i założyciela Unii Warzywno-Ziemniaczanej. Jego celem jest ochrona rynku krajowego, zjednoczenie gospodarzy i dokonanie zmian w rolnictwie oraz polityce, która rolnictwa dotyczy.