Tysiące ludzi na Marszu Równości w Krakowie. "Wolność, równość akceptacja!"

Kilka tysięcy ludzi wzięło udział w Marszu Równości w Krakowie. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią w tym roku demonstracje osób LGBT i ich sojuszników odbywają się w wielu miastach Polski. Wcześniej marsze przeszły m.in. przez Warszawę i Poznań. W Krakowie blokadę marszu zapowiadali nacjonaliści, jednak niewielka grupka nie miała wpływu na jego przebieg.
Zobacz wideo Magdalena Biejat o projekcie "Stop LGBT" Kai Godek

W sobotę 14 sierpnia w Krakowie odbył się Marsz Równości pod hasłem "Zaczerpnąć tchu". W tym roku po raz pierwszy został on objęty patronatem prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego. Uczestniczyła w nim m.in. Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. Równego Traktowania.

Marsz Równości przeszedł ulicami Krakowa

Marsz Równości przeszedł ulicami Krakowa już po raz siedemnasty. Marsz zwolenników równego statusu społecznego i prawnego osób LGBT+, czyli Marsz Równości w Krakowie, został zorganizowany przez stowarzyszenie Queerowy Maj. 

W Marszu wzięło udział 5,5 tys. osób - podaje krakowska "Gazeta Wyborcza". Uczestnicy skandowali m.in. "Wolność, równość akceptacja!", "Kraków wolny od nienawiści".

Jak relacjonowała "Wyborcza", środowiska nacjonalistyczne zapowiedziały kontrmanifestację i próbę blokowania marszu. Jednak ostatecznie w zapowiadanym miejscu pojawiła się grupka jedynie kilkudziesięciu osób z transparentami Młodzieży Wszechpolskiej i do żadnej blokady marszu nie doszło.

Więcej o: