Pogoda. Jaka będzie tegoroczna jesień? Przewidywania amerykańskich synoptyków

Tyler Roys i Alan Reppert, meteorolodzy z amerykańskiego serwisu pogodowego AccuWeather, prognozują, że wpływ na warunki pogodowe, jakie zapanują w Europie jesienią, będzie mieć głównie La Ni?a - anomalia pogodowa występująca we wschodniej części Pacyfiku.

Czym dokładnie jest La Niña? "Zjawisko to występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu" - tłumaczy TVN Meteo.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Pogoda na jesień. Mniej burzowo w centrum i na północy kontynentu

W miarę jak La Niña będzie nasilała się, w Europie we wrześniu, październiku i listopadzie, burze, które dotychczas panowały nad północną częścią kontynentu, zaczną przesuwać się na południe. Będzie to niewątpliwie ulga dla części Niemiec, Belgii, Holandii, Luksemburga i północno-wschodniej Francji, gdzie ulewne deszcze przyniosły w lipcu historyczne powodzie.

Synoptycy Accu Weather przewidują, że mniejsza ilość burz w nadchodzących miesiącach nad północno-środkową Europą, zwłaszcza w drugiej połowie jesieni, zapewni korzystne warunki dla zbiorów - od południowej Anglii po Polskę. Jak twierdzą eksperci, sucha gleba pozwoli ciężkim maszynom lepiej poruszać się po polach podczas żniw.

Upały we WłoszechWłochy. Lucyfer przyniósł upały. Czerwone strefy, 15 miast zagrożonych

Jesień. Temperatura w normie, powodzie na południu kontynentu

Temperatura jesienią w Europie Środkowej będzie oscylowała wokół normy. Zdaniem meteorologów nie należy spodziewać się upałów. Jak wyjaśniają, średnia wysokość temperatury w tym rejonie wynosi od 21 do 23 stopni Celsjusza na początku jesieni, zaś pod koniec - od 4 do 8 stopni.

Prognoza pogody na wrzesień (zdjęcie ilustracyjne).Jaka we wrześniu będzie pogoda? Idealna. Jest długoterminowa prognoza IMGW

Kiedy jedne rejony centralnej części Europy będą odpoczywały od burz, w innych możliwe będą powodzie. Gwałtowne burze, które mają rozwinąć się na południu kontynentu, mogą doprowadzić do powodzi w Alpach i północnych Włoszech.

Więcej o: