Lasy Państwowe przelały fundacji setki tysięcy złotych. Nieoficjalnie: Sprawę ma zbadać NIK

Wydatki Lasów Państwowych na rzecz fundacji Dla Niepodległej mają zostać skontrolowane przez Najwyższą Izbę Kontroli - podaje nieoficjalnie Onet. Chodzi o przelewy na łączną sumę 750 tys. zł.

Onet informuje, że jednym z założycieli Fundacji Dla Niepodległej był Jan Kosiorowski, dyrektor Lasów Państwowych w Krakowie, który 4 sierpnia został odwołany ze stanowiska. Według portalu utrata posady była związana z niedawną kontrolą inspektorów leśnych. Miała ona wykazać, że podległe Kosiorowskiemu nadleśnictwa nierzetelnie dysponowały pieniędzmi na darowizny. 

Zobacz wideo Wajrak: Lasy Państwowe powinny być zreformowane. W tej chwili są instytucją samokontrolującą się

Nieoficjalnie: Najwyższa Izba Kontroli zbada wydatki Lasów Państwowych

Swoją kontrolę, jak podaje Onet, chce przeprowadzić też NIK. Ma być ona częścią większej kontroli, która trwa w LP. Kontrolerzy Izby badają gospodarowanie środkami funduszu leśnego. 

Fundacja Dla Niepodległej powstała w listopadzie 2018 r. Oprócz Kosiorowskiego w jej radzie zasiedli m.in. Tadeusz Dragon (zastępca szefa RDLP) oraz prof. Janusz Sowa (teść syna byłej premier Beaty Szydło). Do zarządu weszli nadleśniczowie z Brzeska i Myślenic. Na stanowisko nadleśniczych wcześniej powołał ich Kosiorowski. 

Siedziba TVN w Warszawie Prezes Discovery zapowiada walkę o TVN. "Punkt krytyczny"

Fundacja zaczęła pozyskiwać pieniądze z nadleśnictw podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, którą kierował Kosiorowski. "Tylko do października 2020 r. na konto fundacji wpłacono 586,4 tys. zł. Leśnicy, którzy przelewali środki, skarżyli się na naciski" - podaje portal. Łącznie organizacja miała uzyskać 720 tys. zł. Władze fundacji nie zdradzają, na co poszły pieniądze. Onet zauważa, że w jej celach statutowych jest budowa obiektów sakralnych. Chodzi np. o planowną budowę kapliczki na polanie Poszyna w Puszczy Niepołomickiej. Żeby obiekt mógł powstać, radni na wniosek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie zmienili plan zagospodarowania. 

Oświadczenie Krzysztofa Hetmana Wiceprezes PSL przeprasza za Sachajkę. "Będzie trudno pokazać twarz"

Więcej o: