TVN24 wciąż bez przedłużenia koncesji. Dwa głosowania w KRRiT nie przyniosły żadnej decyzji

Przeprowadzone w czwartek dwa głosowania w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji dotyczące przedłużenia koncesji dla TVN24 nie przyniosły rozstrzygnięcia - podaje Onet.pl. Za przedłużeniem koncesji opowiedział się jeden członek KRRiT, trzech głosowało za odmową. Do podjęcia decyzji konieczne są jednak cztery głosy "za" lub "przeciw".

Jedno z głosowań przeprowadzonych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji dotyczyło przedłużenia koncesji: jeden głos był za, trzy były przeciw, a jedna osoba wstrzymała się - podaje Onet.pl. Kolejne głosowanie dotyczyło odmowy. I w tym wypadku jedna osoba była przeciwna odmowie, trzy były za odmową, a jedna osoba oddała głos wstrzymujący się.

W składzie KRRiT znajduje się pięć osób: przewodniczący Witold Kołodziejski, wiceprzewodnicząca Teresa Bochwic, a także Elżbieta Więcławska - Sauk, prof. Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski.

Z nieoficjalnych ustaleń TVN24 wynika, że za przedłużeniem koncesji miał głosować przewodniczący KRRiT.

Przed kilkoma tygodniami poprzednie głosowania w KRRiT także nie przyniosły rozstrzygnięcia.

Obecna koncesja TVN24 wygasa 26 września 2021 roku i choć nadawca wystąpił z prośbą o jej przedłużenie w lutym ubiegłego roku, to dotychczas Rada nie zdecydowała się jej przedłużyć. Brak decyzji Rady w tej sprawie będzie oznaczać utratę licencji na nadawanie kanału.

Zobacz wideo Jak kiedyś wyglądała praca dziennikarza sejmowego. Opowiada Andrzej Morozowski

Koncesja dla TVN24. Brak decyzji KRRiT

Obecna koncesja TVN24 wygasa 26 września 2021 roku i choć nadawca wystąpił z prośbą o jej przedłużenie w lutym ubiegłego roku, to dotychczas Rada nie zdecydowała się jej przedłużyć. Brak decyzji Rady w tej sprawie będzie oznaczać utratę licencji na nadawanie kanału.

SiedzibaTVN S.A. w WarszawieSejm przyjął "lex TVN". Zarząd TVN wydał oświadczenie

Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, problem w przedłużeniu koncesji wynika z tego, że właścicielem kanału (jak i całej spółki TVN) jest Polish Television Holding, zarejestrowany w Holandii, należący do amerykańskiego koncernu Discovery.

"Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - tak napisała niedawno Krajowa Rada. TVN24 przypomina, że w 2015 roku KRRiT zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału, a rok później wydała koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. 

Marek Suski przy mównicy sejmowejSuski zapowiada zmianę w "lex TVN". "Wyszliśmy naprzeciw". O co chodzi?

W środę Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej, nazywaną "lex TVN", która ogranicza możliwość uzyskania koncesji podmiotom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a zatem uderzyłaby w praktyce m.in. w TVN24. Wnioskodawca projektu Marek Suski z PiS zapowiedział jednak, że PiS złoży w Senacie poprawkę, która umożliwi stacji dalsze nadawanie.

Więcej o: