Z eksperymentalnej prognozy pogody na wrzesień wynika, że we wrześniu mogą zdarzyć się upalne dni, ale silnych burz pojawi się znacznie mniej.
Według prognozy pogody na wrzesień opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki, średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce będzie kształtować się powyżej normy (w odniesieniu do temperatur normy wieloletniej z lat 1991-2020). Oznacza to, że możemy spodziewać się najcieplejszego września od lat - typowo letnich temperatur, słońca i pięknej pogody.
"Prognoza września ze średnią temperaturą powietrza "powyżej normy", nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 stopni, a prognoza ze średnią "poniżej normy" np. dni z temperaturą minimalną poniżej zera stopni" - wyjaśnia IMGW.
Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na wrzesień 2021 roku Fot. IMGW-PIB
Miesięczna suma opadów na przeważającym obszarze kraju będzie mieścić się w normie. Sumę opadów atmosferycznych poniżej normy synoptycy prognozują na zachodzie kraju w województwach zachodniopomorskim i lubuskim.
IMGW, przygotowując długoterminowe prognozy pogody, korzysta z własnych autorskich modeli IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz z wyników modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts). Przypominamy, że pogody długoterminowe obarczone są dużą niepewnością i mają charakter eksperymentalny, choć dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii, coraz częściej się sprawdzają.