Jaka we wrześniu będzie pogoda? Idealna. Jest długoterminowa prognoza IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę pogody na wrzesień. Jak wynika z eksperymentalnej prognozy, wrzesień będzie ciepły, a suma opadów atmosferycznych niemal w całym kraju będzie w normie.

Z eksperymentalnej prognozy pogody na wrzesień wynika, że we wrześniu mogą zdarzyć się upalne dni, ale silnych burz pojawi się znacznie mniej. 

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Prognoza pogody na wrzesień. We wrześniu będą upalne dni

Według prognozy pogody na wrzesień opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki, średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce będzie kształtować się powyżej normy (w odniesieniu do temperatur normy wieloletniej z lat 1991-2020). Oznacza to, że możemy spodziewać się najcieplejszego września od lat - typowo letnich temperatur, słońca i pięknej pogody.

"Prognoza września ze średnią temperaturą powietrza "powyżej normy", nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 stopni, a prognoza ze średnią "poniżej normy" np. dni z temperaturą minimalną poniżej zera stopni" - wyjaśnia IMGW.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na wrzesień 2021 rokuEksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na wrzesień 2021 roku Fot. IMGW-PIB

IMGW prognozuje pogodę na wrzesień. "Suma opadów w normie"

Miesięczna suma opadów na przeważającym obszarze kraju będzie mieścić się w normie. Sumę opadów atmosferycznych poniżej normy synoptycy prognozują na zachodzie kraju w województwach zachodniopomorskim i lubuskim.

IMGW, przygotowując długoterminowe prognozy pogody, korzysta z własnych autorskich modeli IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz z wyników modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts). Przypominamy, że pogody długoterminowe obarczone są dużą niepewnością i mają charakter eksperymentalny, choć dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii, coraz częściej się sprawdzają.

Więcej o: