Rzecznik Kamińskiego odpowiada na wpis Banasia o CBA. "Brzydka insynuacja"

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś poinformował w mediach społecznościowych, że w środę funkcjonariusze CBA pojawili się "z roboczą wizytą w biurze księgowym firmy jego syna". "CBA nie realizowało czynności, o których pisał Prezes NIK" - zareagował Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Prezes NIK Marian Banaś w środowym wpisie na Twitterze przypomniał, że dzień wcześniej sejmowa komisja regulaminowa "usiłowała zająć się uchyleniem jego immunitetu". "Moi pełnomocnicy skutecznie wskazywali na braki dowodowe" - zaznaczył Banaś.

Jak dodał, "z roboczą wizytą w biurze księgowym firmy jego syna" pojawili się funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. "Centralne Biuro AntyBanasiowe w akcji" - ironizował Marian Banaś.

Portal Gazeta.pl przed godz. 16 zwrócił się do biura prasowego CBA z prośbą o informację, jakie czynności podejmowali funkcjonariusze. Do chwili publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Do sprawy odniósł się za to po godz. 19 na Twitterze Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Mariusza Kamińskiego.

"Dziś CBA nie realizowało czynności, o których pisał Prezes NIK. Być może miało być śmiesznie, a wyszła brzydka insynuacja, ale też strzał w kolano" - stwierdził Żaryn. Nie doprecyzował jednak, czy funkcjonariusze CBA realizowali w środę jakiekolwiek czynności, które dotyczyłyby syna Mariana Banasia.

"Bo skoro Centralne Biuro Antykorupcyjne to Centralne Biuro AntyBanasiowe to czy przypadkiem nie jest tak że Banaś=korupcja?" - dodał Żaryn.

Zobacz wideo Jakie będą konsekwencje zawiadomienia NIK wobec premiera i ministrów? (wypowiedź z maja)

Prezes NIK Marian Banaś. Wniosek o uchylenie immunitetu

Sejmowa komisja regulaminowa rozpatrywała we wtorek wniosek o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia.

Z wnioskiem o uchylenie immunitetu wystąpił w imieniu Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry jego pierwszy zastępca Bogdan Święczkowski. Pełnomocnicy Banasia wskazywali, że Ziobro nie dołączył do wniosku odpowiedniego upoważnienia dla Święczkowskiego, w związku z czym wniosek powinien zostać cofnięty, a wady - usunięte. Z tym stanowiskiem nie zgadzało się Biuro Analiz Sejmowych.

Marian BanaśMarian Banaś opuścił salę. Sejmowa komisja obradowała ws. immunitetu szefa NIK

Ostatecznie decyzja ws. uchylenia immunitetu nie zapadła. Członkowie komisji mają zapoznać się z aktami prokuratorskimi ws. prezesa NIK.

Prokuratura zamierza postawić prezesowi NIK kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Marian Banaś miał też nakłaniać Dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i kontroli podatkowej.

W lipcu syn Mariana Banaś - Jakub Banaś - wraz z małżonką, a także Tadeusz G., dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie usłyszeli zarzuty. W przypadku małżeństwa Banasiów dotyczą one m.in. wyłudzenia funduszy na renowację kamienicy. Tadeusz G. miał natomiast bezprawnie ujawnić Marianowi Banasiowi informacje o czynnościach prowadzonych wobec niego przez CBA.

Więcej o: