Nawacki pytał "jak ateistka czuje się, powołując dzieci do nieistnienia" i wyzywał od "nieuków". W sieci burza

Burzę w mediach społecznościowych wywołały słowa sędziego Macieja Nawackiego, członka nowej KRS i prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego, który stwierdził, że Polska nie jest świeckim państwem. Do jednej z użytkowniczek zwrócił się słowami: "Przeczytaj preambułę do Konstytucji, nieuku". Wcześniej pisał też: "jak taka ateistka czuje się, powołując dzieci do nieistnienia?".

Sędzia dr Maciej Nawacki jest prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie, członkiem Krajowej Rady Sądownictwa oraz przewodniczącym Komisji do spraw nadzoru nad przetwarzaniem danych osobowych KRS. We wtorek opublikował on na Twitterze swoje kontrowersyjne przemyślenia, według których Polska miałaby nie być państwem świeckim. 

Zobacz wideo RPO: Na sali TK byłem chyba jedyną osobą, która broniła Konstytucji i wartości demokratycznych

Sędzia dr Maciej Nawacki o TDK: Ciekawe, jaki ślad węglowy zostawili uczestnicy tej akcji

Zaczęło się od wzmianki dotyczącej finału Tour de Konstytucja, który odbył się w niedzielę 8 sierpnia w Warszawie. Wydarzenie było zorganizowane przez Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Podczas spotkań prelegenci poszerzali wiedzę zgromadzonych na temat Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz mówili, "jakie powinno być państwo obywatelskie w oparciu o wartości konstytucyjne". "Przez ponad 2 miesiące bus Tour de Konstytucja przejechał 8600 km, odwiedzając 80 miast. Odbyliśmy ponad 130 spotkań i tysiące rozmów. Rozdano 10 tys. egzemplarzy Konstytucji RP" - czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze wydarzenia. 

Protest w obronie TVN przed sejmem w WarszawieSejm zajmie się Lex TVN jutro o 11.30

Udostępniając na Twitterze jeden z artykułów opisujących finał wydarzenia, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie napisał - "Ciekawe, jaki ślad węglowy zostawili uczestnicy tej akcji?".

Maciej Nawacki: Przeczytaj preambułę do Konstytucji, nieuku. Banuję za chamstwo, głupotę, kłamstwa i kilka innych rzeczy 

Pod postem sędziego rozgorzała dyskusja, w wyniku której jedna z internautek została przez niego zbanowana. "Ateistka i matka. Zawsze mnie zastanawiało, jak taka ateistka czuje się, powołując dzieci do nieistnienia, skazując je na życie z tą świadomością, że czeka ich nicość. Nie dowiem się. BAN" - skomentował Nawacki.

Użytkownicy mediów społecznościowych błyskawicznie zareagowali, na zachowanie sędziego i zarzucili mu, banowanie ludzi ze względu na to, że są ateistami. "Sędzia banuje za bycie ateistką? W świeckim państwie? Brawo!" Słów brak" - napisała  internautka biorąca udział w dyskusji. Po słownej przepychance sędzia postanowił oświadczyć, że Polska nie jest świeckim krajem a przy okazji obraził jednego z użytkowników Twittera. "Państwo nie jest świeckie. Przeczytaj preambułę do Konstytucji, nieuku. Banuję za chamstwo, głupotę, kłamstwa i kilka innych rzeczy" - wyjaśnił. 

Na "potwierdzenie", że Polska nie jest krajem laickim, kilka godzin później opublikował kolejny post. "Państwo świeckie powołujące się na Boga w preambule. Może 'znawcy' konstytucji w końcu ją przeczytają. Bóg w Konstytucji występuje 4 razy. Polska jest państwem bezstronnym, szanującym autonomię i współdziałającym z kościołami. Art 25 nieświeckim" - napisał dr Maciej Nawacki.

Jarosław Gowin i Jarosław KaczyńskiGowin poza rządem. "Czyli PiS ma tylu gowinowców, ile potrzebuje"

Więcej o: