Kraków. Padł rekord dobowej sumy opadów deszczu. Tak źle nie było od 126 lat

Jedna z krakowskich stacji meteorologicznych zanotowała w ubiegłym tygodniu opady na poziomie 103 mm. Tak dużego deszczu nie widziano od 126 lat. Dla porównania roczna suma opadów w Krakowie wynosi 638,5 mm.

W czwartek 5 sierpnia województwo małopolskie zmagało się z intensywnymi deszczami, które doprowadziły do podtopień w dużej części regionu. Zalanych zostało 701 budynków i 107 odcinków dróg. W ciągu 24 godzin Państwowa Straż Pożarna interweniowała ponad 1120 razy.

Zobacz wideo Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?

Kraków. Nowy rekord dobowej sumy opadów. Poprzedni padł w 1963 roku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że w czwartek 5 sierpnia w Krakowie wystąpiła najwyższa dobowa suma opadów w historii. Instytut powołał się na dane stacji naukowej Zakładu Klimatologii IGiGP UJ "Ogród Botaniczny".

Zamieszki pod komisariatem w LubinieZamieszki w Lubinie. "Ludzie widzą, że policja jest często ponad prawem"

"Stacja w krakowskim Ogrodzie Botanicznym ma bardzo długą serię pomiarową, z niezweryfikowanych, ale prawdopodobnych danych wynika, że zanotowany wczoraj opad 103 mm był najwyższy od 126 lat!" - poinformowało IMGW.

Poprzedni rekord (99 mm) dla tej stacji zanotowano 9 września 1963 roku. IMGW zwraca uwagę, że poprzedni rekord był opadem burzowym, natomiast czwartkowe deszcze miały charakter rozlewny.

Kraków. W wielu miejscach miasta spadło ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy

Na ekstremalnie wysoki poziom opadów deszczu zwróciły uwagę również Wodociągi Krakowskie. "W dniu 5 sierpnia 2021 r. w Krakowie wystąpił wyjątkowo intensywny deszcz. [...] Wysokość czwartkowego opadu osiągnęła na Krzemionkach aż 103,01 mm na metr kwadratowy, podczas gdy roczne opady w Krakowie kształtują się na poziomie 638,5 mm!" - czytamy w komunikacie Wodociągów Krakowskich.

Opady deszczu wynoszące 100 mm, czyli 100 litrów na metr kwadratowy, wystąpiły także w innych obszarach Krakowa: Rajsko, Piaski Wielkie, Ludwinów, osiedle Podwawelskie, Salwator, Kleparz czy Witkowice.

"Dla porównania, zgodnie z obowiązującymi standardami każda sieć kanalizacyjna służąca do odwodnienia terenu, projektowana jest na deszcz o określonej częstotliwości występowania - raz na 5 lat i o czasie trwania 15 minut, przy wysokości opadu 19 mm" - przekazały Wodociągi Krakowskie.

Lubin. Protesty pod Komendą Powiatową po śmierci 34-latkaMatka 34-latka nagrała brutalną interwencję. Policja zabrała jej telefon

Więcej o: