Śmierć 34-latka z Lubina. Rzecznik Praw Obywatelskich podejmie sprawę z urzędu

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek podejmie z urzędu sprawę śmierci 34-latka z Lubina i wystąpi o wyjaśnienia do policji oraz prokuratury - poinformowali przedstawiciele Biura RPO.

W piątek 6 sierpnia funkcjonariusze z Lubina próbowali obezwładnić - jak wynikało z komunikatu policji -  agresywnego mężczyznę. 34-latek zmarł w szpitalu po dwóch godzinach od zatrzymania. Poseł KO Piotr Borys dotarł do nieoficjalnych informacji z których wynika, że w lubińskim szpitalu w piątek w ogóle takiego pacjenta nie było. W niedzielę doszło do protestu przed komendą policji w Lubinie, w trakcie którego zatrzymano łącznie 40 osób. 

DLOWRLubin. Protestujący rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa [ZDJĘCIA]

Lubin. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpi do policji i prokuratury ws. śmierci 34-latka

Sprawę śmierci mieszkańca Lubina z urzędu podejmie Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek - poinformowała redakcję Gazeta.pl Monika Okrasa z Zespołu ds. Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej w Biurze RPO. Jak dodała, o wyjaśnienia Wiącek zamierza wystąpić do policji i prokuratury.

Do wydarzeń, które miały miejsce w Lubinie, odniosła się na Twitterze zastępczyni RPO dr Hanna Machińska. 

"Śmierć młodego mężczyzny, która nastąpiła w czasie interwencji policji w Lubinie, jest kolejnym przypadkiem pokazującym dramatyczny stan nieprzygotowania policji do podejmowania właściwych działań" - oceniła Machińska.

Okoliczności zgonu mężczyzny bada Prokuratura Rejonowa w Lubinie. Śledczy poinformowali w poniedziałek, że śledztwo wszczęto z artykułu 155 Kodeksu karnego (nieumyślne spowodowanie śmierci) oraz artykułu 231 Kodeksu karnego (przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego). Przekazano też, że sekcja zwłok ma zostać przeprowadzona we wtorek w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu.

Interwencja policji w Lubinie.Lubin. Prokuratura o szczegółach śledztwa. Wskazano możliwe zarzuty

Zobacz wideo Zamość. Policja poszukuje podpalacza
Więcej o: