Pogoda na tydzień 9-15 sierpnia. Będzie ciepło, a nawet upalnie. IMGW wydało pierwsze ostrzeżenia

Po deszczowym i pochmurnym tygodniu czekają nas przejaśnienia, a być może nawet weekendowe upały. Sprawdź,prognozę synoptyków na drugi tydzień sierpnia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami oraz silnym deszczem dla kilku województw. Zobacz, czy w twoim regionie zapowiadane są intensywne opady oraz wyładowania atmosferyczne. 

Zobacz wideo Czeka nas upalne lato i susze? „Ubytek wody może być silniejszy niż zwykle"

Pogoda na poniedziałek, wtorek i środę. IMGW wydaje ostrzeżenia

Synoptycy z instytutu ogłosili żółty alert przed burzami dla Mazowsza i południowej części Podlasia. Niebezpieczna pogoda ma nadciągnąć tam w nocy z niedzieli na poniedziałek, a samo ostrzeżenie obowiązuje od północy do poniedziałku do godziny 9. 

IMGW wydało także ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnymi opadami deszczu dla kilku województw w południowo-wschodniej Polsce. "Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu [miejscami] od 20 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h" - czytamy w komunikacie IMGW. Alert obowiązuje od północy do godziny 9. Wydano je dla województwa: 

  • śląskiego;
  • małopolskiego;
  • podkarpackiego;
  • świętokrzyskiego;
  • lubelskiego. 

W ciągu tygodnia czekają nas przelotne zachmurzenia, jednak według przewidywań synoptyków, większość dni będzie słoneczna. Deszcze i burze zapowiadane są na wtorek oraz środę - z pierwszych zapowiedzi wynika jednak, że ma padać głównie w centralnej Polsce. Na początku tygodnia temperatura w kraju będzie się wahać, a termometry wskażą od 19 do 26 stopni.

Pogoda na czwartek i piątek. Bez opadów deszczu

W czwartek i piątek odpoczniemy od deszczu. Według prognoz synoptyków w tych dniach w Polsce nie powinny pojawić się żadne opady ani burze. Termometry w czwartek wskażą od 21 stopni w Olsztynie do 25 stopni we Wrocławiu. W piątek będzie nieco cieplej - na zachodzie Polski od 25 do 26 stopni, z kolei na wschodzie od 22 do 24 stopni. 

Pogoda długoterminowa. Czy w sierpniu czekają nas jeszcze upały? Kiedy znów w Polsce będą upały? Długoterminowa prognoza pogody

Pogoda na weekend. Możliwe gwałtowne burze

W sobotę i niedzielę deszcze oraz burze mogą pojawić się w centralnej i w południowej części kraju. W sobotę termometry w województwie lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim wskażą nawet 31 stopni. W pozostałych regionach będzie od 25 do 28 stopni. Z kolei w niedzielę termometry na północnych i południowych krańcach kraju wskażą 22 stopnie. W pozostałych miejscach będzie od 23 do 28 stopni.  

Zachodniopomorskie. Dwóm młodym sarnom splotły się poroża. Zwierzęta nie mogły się uwolnić. Były wyczerpane Koziołkom splotły się poroża. Interweniowała policja. "Były wyczerpane"

Więcej o: