Kiedy znów w Polsce będą upały? Długoterminowa prognoza pogody

W ciągu kilkunastu najbliższych dni czeka nas pogoda w kratkę. Przeplatające się ze sobą ochłodzenia i ocieplenia przyniosą ze sobą chłodne i deszczowe dni, ale również krótkie upały. Czego jeszcze możemy spodziewać się w sierpniu? Jaka pogoda czeka nas w dalszej części miesiąca?

Pierwsze dni sierpnia upłynęły pod znakiem ochłodzenia, zachmurzenia i intensywnych opadów deszczu. Nad Polskę napłynął ośrodek niskiego ciśnienia, który spowodował, że wiele osób zatęskniło za upałami. Kiedy powróci letnia pogoda? Czy możemy liczyć na upały? 

Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Pogoda długoterminowa. Krótkie ocieplenie, a później burze z deszczem

Synoptycy prognozują, że w ciągu najbliższego weekendu dojdzie do niewielkiego ocieplenia, które jednak nie przerodzi się w upał. Temperatura będzie oscylować w granicach 22-24 stopni. Wyjątkiem będzie południowo-wschodnia część kraju, gdzie w niedzielę można spodziewać się 28 stopni. Chmury pojawią się na całym obszarze Polski, ale chwilami wyjrzy zza nich słońce. W niedzielę na północy kraju pojawią się również burze i opady deszczu. 

Na początku nowego tygodnia również nie dojdzie do powrotu letniej aury. Od poniedziałku do wtorku (9-10.08) temperatura nie powinna przekroczyć 24 stopni. Odczucie chłodu może być spotęgowane przez duże zachmurzenia. W środę (11.08) nad wschodnią i północną częścią kraju pojawią się burze i silne deszcze. Termometry pokażą od 20 do 22 stopni w północnej i centralnej Polsce oraz od 22 do 24 w południowej części kraju. 

Pogoda długoterminowa. Upał może powrócić na dwa dni

Do pierwszego wyraźnego ocieplenia może dojść w czwartek (12.08). Obecne prognozy wskazują, że na zachodzie kraju termometry pokażą nawet 26 stopni. Jeszcze cieplej ma być w ciągu następnych dwóch dni (13-14.08). W piątek i sobotę temperatura może sięgnąć 29, a nawet 30 stopni. W piątek wysoka temperatura powinna wystąpić tylko na zachodzie Polski, ale już w sobotę można liczyć na równomierny rozkład ciepła w całym kraju. Tydzień zakończy się kolejnym ochłodzeniem. W niedzielę (15.08) termometry nie pokażą więcej niż 25 stopni. 

Prognoza temperatury modelu GFS wskazuje, że druga połowa sierpnia może rozpocząć się od spadku temperatury poniżej poziomu 20 stopni. Najchłodniej będzie w Polsce północno-zachodniej i centralnej, gdzie temperatura może spaść nawet do 16 stopni. W ciągu kilku kolejnych dni (17-20.08) w Polsce może dojść do dużych wahań temperatury. W niektórych regionach termometry będą pokazywać od 22 do 23 stopni, a w pozostałych od 14 do 18 stopni.

Każda długoterminowa prognoza pogody jest obarczona dużym marginesem błędu. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, ale również różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych i równań matematycznych. 

Zmiany klimatu potęgują ekstremalne ulewy i susze

Ekstrema pogodowe - z jednej strony gwałtowne ulewy, z drugiej fale upałów - są wśród przewidywanych przez naukowców skutków zmian klimatu. O ile roczna suma opadów może się nie zmieniać, to inny będzie ich rozkład: wzrasta liczba opadów krótkotrwałych, o silnym natężeniu, powodujących podtopienia, a w dłuższych odstępach między nimi możliwe są susze. Ponadto gwałtowne opady nie przeciwdziałają wysychaniu tak dobrze, bo woda szybko spływa do cieków wodnych.

W przygotowanym przez warszawski ratusz dokumencie dot. adaptacji do zmian klimatu czytamy, że w latach 1981-2013 "wzrosła liczba dni z opadem intensywnym oraz odnotowywano coraz wyższe jednostkowe wartości opadów". Przykładem była ulewa w stolicy w czerwcu 2020 roku, gdy w kilka godzin spadło tyle deszczu, ile wynosi średnia miesięczna suma opadów. Do tego brak retencji wody i miejska betonoza potęgują skutki takich ulew i przyczyniają się do zalewania ulic i budynków. Inny przykład to województwo łódzkie, które jest zagrożone silnym pustynnieniem oraz równolegle powodziami w dolinach największych rzek regionu.

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.

Więcej o: