Niedziele handlowe 2021. Czy 8 sierpnia będą otwarte supermarkety oraz centra handlowe?

Niedziele handlowe 2021. Od stycznia bieżącego roku zakupy w niedzielę w galeriach handlowych oraz supermarketach mogliśmy zrobić cztery razy. Oznacza to, że przed nami jeszcze trzy takie dni. Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte? Odpowiadamy.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele oraz święta została przyjęta przez Sejm w 2017 roku. Od tamtej pory liczba niedziel, kiedy mogliśmy zrobić zakupy, stopniowo się zmniejszała. W kalendarzu na 2021 roku znalazło się siedem niedziel handlowych, z czego cztery już za nami - wypadały one 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia oraz 27 czerwca. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Niedziele handlowe 2021. Czy 8 sierpnia będziemy mogli zrobić zakupy? 

Najbliższa niedziela 8 sierpnia nie jest niedzielą handlową. W związku z tym większość sklepów wielkopowierzchniowych oraz galerie i centra handlowe pozostaną zamknięte. Ustawa o ograniczeniu handlu zakłada jednak szereg wyjątków. Gdzie zrobimy zakupy 8 sierpnia? 

8 sierpnia będziemy mieli możliwość zaopatrzenia się w najpotrzebniejsze produkty przede wszystkim w sklepach osiedlowych, w których za ladą stanie ich właściciel. Oprócz tego otwarte będą również: 

 • sklepy przy stacjach paliw, 
 • kwiaciarnie, 
 • apteki,
 • sklepy z pamiątkami, 
 • saloniki prasowe, 
 • piekarnie, cukiernie, lodziarnie, 
 • sklepy o statusie placówki pocztowej, 
 • placówki handlowe zlokalizowane na dworcach. 

Mapa wodowskazów IMGW. Stan rzek w Polsce Które rzeki mogą wylać? Mapa wodowskazów IMGW

Przypominamy, że ustawa o ograniczeniu handlu nie dotyczy lokali gastronomicznych. Restauracje mogą zatem bez problemu prowadzić swoją działalność zarówno na miejscu, jak i na wynos. 

Niedziele handlowe 2021. Kiedy najbliższa niedziela handlowa? 

Najbliższa niedziela handlowa wypada jeszcze w tym miesiącu. Zakupy w galeriach i centrach handlowych oraz supermarketach będziemy mogli zrobić już pod koniec sierpnia. Przed nami jeszcze trzy niedziele handlowe w 2021 roku: 

 • 29 sierpnia, 
 • 12 grudnia, 
 • 19 grudnia. 

Część posłów PiS domaga się zaostrzenia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta ora z niektóre inne dni. Coraz więcej sklepów otwiera się bowiem jako placówki pocztowe. Zgodnie ze złożonym projektem nowelizacji z wyłączenia spod zakazu handlu korzystać mogłyby tylko te placówki, w których usługi pocztowe stanowią przeważającą działalność. Dodatkowo zostałyby zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Więcej na ten temat w materiale: 

Zakupy (zdjęcie ilustracyjne) Niedziele handlowe. Projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu jest w Sejmie

Więcej o: