Trąby powietrzne w Józefowie i Rzeszowie. Żywioł zerwał dachy i powalił drzewa [WIDEO]

Krótkotrwała trąba powietrzna, która przeszła w czwartek w Józefowie (woj. lubelskie), pozrywała dachy budynków i połamała drzewa. Tego samego wieczoru lej kondensacyjny mogli obserwować mieszkańcy Rzeszowa. Zdjęcia i nagrania z obu miejsc są dostępne w internecie.

W czwartek około godz. 18 w Józefowie (woj. lubelskie, pow. biłgorajski) przeszła silna wichura. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w miejscowości pojawiła się krótkotrwała, mezocykloniczna (superkomórkowa) trąba powietrzna. Jak przekazał fanpage Moja Pogoda, "uszkodzenia wskazują na siłę EF1 w skali Fujity, jednak jeszcze nie jest to potwierdzone przez ekspertów". Mowa zatem o wietrze mogącym osiągać prędkość od 138 do 178 km/h.

Silny wiatr uszkodził dachy i połamał drzewa. Wiadomo, że w kilku przypadkach konieczna była interwencja strażaków. Zgłoszenia dotyczyły głównie zerwanych poszyć dachowych. - Otrzymaliśmy zgłoszenia o uszkodzeniu trzech dachów na budynkach: mieszkalnym, gospodarczym oraz handlowo-usługowym - powiedział "Kurierowi Lubelskiemu" dyżurny z lubelskiej komendy. Szczęśliwie brak doniesień, by ktoś ucierpiał.

Zobacz wideo Trąba powietrzna porwała chłopca. Przez kilka sekund unosił się nad ziemią

Niebezpieczne zjawiska na południu kraju. Lej kondensacyjny nad Rzeszowem

Czwartkowego wieczoru groźnie było również na Podkarpaciu. Przez Rzeszów przeszła trąba powietrzna, której skutki również musiała usuwać straż pożarna. Wiadomo o pięciu interwencjach.

- Na ulicy Jarowej z domu prywatnego zerwało część pokrycia dachowego - około 30 m2. Na bulwarach dwa drzewa przewróciły się na ścieżkę rowerową - przekazał lokalnemu portalowi rzeszow-news.pl kpt. Tomasz Pokrzywa z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Jak poinformował serwis, woda wdarła się również do Galerii Rzeszów, a w podrzeszowskiej miejscowości Trzciana zalany był przejazd pod wiaduktem kolejowym.

Nagraniami trąby okoliczni mieszkańcy podzielili się w internecie:

 
 

Rekordowa temperatura w MeksykuRekordowo wysoka temperatura tym razem w Meksyku. To wina metanu?

Czy przez zmiany klimatu burze będą silniejsze?

Według rządowego dokumentu "Polityka ekologiczna państwa" na skutek zmian klimatu "coraz częściej będzie można zaobserwować silne wiatry, a nawet towarzyszące im incydentalne trąby powietrzne i wyładowania atmosferyczne, które mogą znacząco wpłynąć m.in. na rolnictwo, budownictwo oraz infrastrukturę energetyczną i transportową".

Naukowcy zwracają jednak uwagę, że burze i tornada to złożone zjawiska i na razie nie jest do końca jasne, jak globalne ocieplenie wpłynie na ich siłę i częstość występowania.

 - Aby powstała silna burza, muszą zostać spełnione trzy warunki, a wraz z ocieplającym się klimatem bardzo trudno jest określić, jak te poszczególne elementy będą się zmieniały - tłumaczył w rozmowie z Gazeta.pl dr Mateusz Taszarek z UAM.

Pogoda na sierpień 2021Pogoda na sierpień. Na upały trzeba będzie poczekać

Niektóre dotychczasowe badania sugerują, że, że burze mogą być częstsze, ale mniej intensywne, jednak naukowcy wciąż badają te zależności. Z kolei warunki sprzyjające powstawaniu trąb powietrznych w Polsce nie uległy większej zmianie na przestrzeni ostatnich dekad - mówił Taszarek. Częściej za to dokumentujemy ich pojawienie się np. nagrania z telefonów komórkowych, co może sprawiać wrażenie, że jest ich więcej.

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.

Więcej o: