Pogoda. Ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami do 100 mm. RCB rozsyła alerty. Możliwe podtopienia

Czwartek 5 sierpnia w większości kraju będzie dniem pochmurnym i deszczowym. Na południu oraz w centrum opady będą miały natężenie silne, miejscami spadnie nawet 80-100 mm deszczu. IMGW wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia dla niektórych regionów. Rozsyłane są również alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z możliwością wystąpienia podtopień.

W czwartek z pewnością nie możemy spodziewać się upalnej pogody, jaka jeszcze do niedawna nam towarzyszyła. Najwyższa temperatura tego dnia będzie na północy kraju, gdzie na termometrach zobaczymy maksymalnie 24 stopnie Celsjusza. Najchłodniej z kolei na południu - tam maksymalnie 18 stopni w Katowicach, 19 st. C w Krakowie, a w Rzeszowie 22 st. C. 

Zobacz wideo Zmiany klimatu ogląda na własne oczy. "Lodowce się wycofują, kurczą się ich jęzory, tracą na czołach 3-4 metry rocznie" [KLIMAT Z BLISKA]

Pogoda. IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnym deszczem i burzami 

"W dzień zachmurzenie duże, na północy początkowo małe. Opady deszczu na południu i w centrum silne. Burze z gradem zwłaszcza na południowym wschodzie i tu sumy opadów do 40 mm. Temperatura od 18 st. C na Śląsku do 24 st. C na Podkarpaciu i Zamojszczyźnie. W burzach porywy do 80 km/h" - zapowiadali rano synoptycy IMGW na Twitterze. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na czwartek szereg ostrzeżeń meteorologicznych. Alerty pogodowe pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu będą obowiązywały w województwach: 

 • łódzkim (powiaty: kutnowski, łęczycki, poddębicki, sieradzki, zduńskowolski, łaski, wieluński, wieruszowski), 
 • dolnośląskim (powiaty: oławski, strzeliński, ząbkowicki, kłodzki), 
 • opolskim

Pogoda na czwartek 5 sierpnia. Czeka nas deszczowy dzień Pogoda na czwartek 5 sierpnia. Koniec z tropikalnymi upałami

W wymienionych regionach prognozuje się opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów miejscami wyniesie od 25 do 35 mm. IMGW ogłosił również alerty drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Zostały one wydane dla województw: 

 • mazowieckiego,  
 • lubelskiego, 
 • łódzkiego (oprócz powiatów, dla których wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia), 
 • świętokrzyskiego, 
 • śląskiego, 
 • małopolskiego (powiaty: miechowski, proszowicki, bocheński, wielicki, Kraków, krakowski, olkuski, chrzanowski, oświęcimski, wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski, tatrzański, limanowski). 

Ulewy w Polsce Pogoda jak jesienią. Kilka dni intensywnych opadów i polarne powietrze

Synoptycy prognozują opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadów osiągnie od 40 do 60 mm, miejscami do 80 mm.

Na południu z kolei obowiązywać będą w czwartek ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Będą one obowiązywały w województwach: 

 • małopolskim (powiaty: brzeski, tarnowski, Tarnów, dąbrowski, nowosądecki, Nowy Sącz, gorlicki),
 • podkarpackim. 

W tych regionach zjawiska atmosferyczne będą miały największe natężenie. Prognozuje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym oraz silnym. Wysokość opadów miejscami osiągnie od 80 do 100 mm. Towarzyszyć im będą burze z porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie możliwe opady gradu. 

Alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Możliwe podtopienia

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła alerty do mieszkańców woj. śląskiego oraz części województwa małopolskiego. W związku z intensywnymi opadami deszczu mogą tam wystąpić nagłe wezbrania rzek i potoków. Możliwe również podtopienia. 

RCB zaleca śledzenie bieżących komunikatów pogodowych. Pamiętajmy, aby dostosować swoje plany do warunków pogodowych, by nie narażać się na niebezpieczeństwo. 

Więcej o: