Małopolska. 85-latek przewrócił się na chodniku. "Nie otrzymał pomocy od przechodniów"

We wtorek 3 sierpnia doszło do zdarzenia, w którym na próbę została wystawiona ludzka empatia i uczucia. Niestety, ani przechodnie, ani osoby stojące na przystanku nie wykazały się współczuciem. 85-latek, który przewrócił się w okolicy przystanku, nie mógł liczyć na pomoc żadnego z nich. Mężczyźnie pomógł dopiero dzielnicowy.

"Starszy, schorowany mieszkaniec Trzciany, przewrócił się na chodniku i nie dał rady wstać. Mężczyzna nie otrzymał pomocy od przechodniów i stojących na przestanku osób. Pomógł mu dzielnicowy" - poinformowała policja.

Zobacz wideo Wrocław. Policja publikuje wizerunki trzech osób, które mogą mieć związek z ciężkim pobiciem mężczyzny

Nikt nie pomógł starszemu mężczyźnie, który upadł i nie dał rady wstać

We wtorkowy poranek 85-letni mieszkaniec Trzciany wyszedł z domu i po przejściu niewielkiej odległości (na wysokości przystanku autobusowego), niespodziewanie wywrócił się i upadł na chodnik. Mężczyzna nie był w stanie samodzielnie się podnieść, więc prosił o pomoc przechodniów i osoby stojące na przystanku.

Ci jednak nie reagowali na jego prośby. Na szczęście pojawił się dzielnicowy, który patrolował okolice. Kiedy zobaczył leżącego na chodniku starszego mężczyznę, natychmiast ruszył mu z pomocą. Okazało się, że 85-latek boryka się z zanikami pamięci oraz ma problemy z utrzymaniem równowagi.

Komendant główny policji Jarosław SzymczykKomendant główny policji: Mobilne punkty szczepień z całodobową ochroną

Policja przypomina o udzieleniu pomocy. Za obojętność grozi kara

"Przypominamy, żeby nie pozostawać obojętnym w przypadku ujawnienia osób potrzebujących pomocy. W Polsce udzielenie pomocy jest obowiązkiem, który reguluje art. 63 §1 kodeksu karnego mówiący, że: Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3" - przypominają funkcjonariusze policji.

Ukraińska policja: znaleziono ciało szefa Domu Białoruskiego w KijowieZnaleziono ciało szefa Domu Białoruskiego w Kijowie. Został powieszony

Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2020 roku wszczęto 169 postępowań dotyczących nieudzielenia pomocy w niebezpieczeństwie. Rok wcześniej wszczęto 206 takich postępowań, a w 2018 roku - 207.

Więcej o: