Łańcuch życia w Jarosławcu. Plażowicze i ratownicy wspólnie w akcji ratunkowej. Policja apeluje

Na plaży w Jarosławcu doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Tym razem akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem, jednak policja apeluje o rozwagę i przypomina o zasadach bezpiecznej kąpieli.
Zobacz wideo Przypadkowi ludzie łączą siły, by uratować czyjeś życie

Portal GK24.pl poinformował o akcji ratowniczej, do której doszło w pobliżu plaży Dubaj w Jarosławcu (województwo zachodniopomorskie). Akcja na szczęście zakończyła się szczęśliwie. 

Łańcuch życia w Jarosławcu. Akcja ratownicza zakończona sukcesem

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Jarosławcu otrzymali zgłoszenie dotyczące osoby tonącej w morzu. Ratownicy natychmiast ruszyli na pomoc. Na miejscu utworzono łańcuch życia, w którym udział wzięli także wypoczywający na plaży wczasowicze.

- Rozpoczęto poszukiwania, ale na szczęście osoba się odnalazła, nic jej się nie stało. Odwołano alarm - poinformował portal szef ratowników WOPR w Jarosławcu Krzysztof Lewandowski.

Zachodniopomorskie. Od początku wakacji w województwie utonęło pięć osób. Policja apeluje

Jak podaje policja, od początku wakacji w województwie zachodniopomorskim utonęło pięć osób. Funkcjonariusze apelują o rozwagę, a na zobrazowanie nieprzewidywalności żywiołu, jakim jest woda, przywołują sytuację z 1 sierpnia, do której doszło na niestrzeżonej plaży w Darłowie.

10-letnia dziewczynka kąpała się w morzu pod opieką matki. W pewnym momencie fala podcięła jej nogi, a dziecko zostało wciągnięte do wody. Dziewczynce chciał pomóc 13-letni brat i on także został porwany przez wodę. Na ratunek dzieciom ruszył ojciec, jednak 38-latek także zaczął się topić. Ostatecznie ratownikom WOPR udało się wydobyć rodzinę na brzeg.

Policja przypomina także o zasadach bezpiecznej kąpieli:

 1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 2. Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
 3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.
 4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
 5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
 6. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
 7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
 8. Nie baw się w "przytapianie" innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.
 9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
 10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.
 11. Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.
 12. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
 13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.
 15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
 16. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.
 17. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 18. Jeśli odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni, szybko wyjdź z wody.

Łańcuch życia - co to? Jak go utworzyć?

Łańcuch życia jest sposobem na jak najszybsze odnalezienie topiącej się osoby. Plażowicze zgromadzeni wokół zbiornika wody, w którym doszło do zdarzenia, łapią się za ręce i wspólnie zmierzają w kierunku wody. 

- Chodzi o to, że tonący może leżeć na dnie. Im więcej ludzi, tym łatwiej jest go "wydeptać". Łapiemy się za ręce, idziemy wzdłuż linii brzegowej i szukamy tej osoby, żeby jak najszybciej wydobyć ją z dna - tłumaczył na antenie TVN24 ratownik Bartłomiej Ziółkowski

Więcej o: