Komendant główny policji: Mobilne punkty szczepień objęte całodobową ochroną

Komendant główny policji, gen. Jarosław Szymczyk, powiedział na antenie Programu 1. Polskiego Radia, że mobilne punkty szczepień zostaną objęte całodobową ochroną.

Wśród pracowników punktów szczepień przeprowadzone zostanie szkolenie dotyczące zasad bezpieczeństwa oraz sposobu zachowania się w razie niebezpiecznych sytuacji.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Gen. Szymczyk o podpaleniu punktu szczepień w Zamościu: Przecież tam w środku ktoś mógł być

- Po rozmowie z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim wydałem polecenie wszystkim komendantom wojewódzkim policji objęcia całodobową ochroną mobilnych punktów szczepień oraz doraźną wszystkich pozostałych punktów szczepień - powiedział komendant główny policji Jarosław Szymczyk na antenie Programu 1. PR.

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne) Loteria szczepionkowa. W środę losowanie miesięczne. Co można wygrać?

Decyzja komendanta głównego policji o ochronie punktów szczepień przeciwko COVID-19 ma bezpośredni związek z nasilającymi się atakami antyszczepionkowców na placówki zajmujące się szczepieniami. W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznany sprawca podpalił punkt szczepień w Zamościu i siedzibę tamtejszego sanepidu, zniszczone zostały szczepionki przeciwko COVID-19.

Gen Jarosław Szymczyk przypomniał, że podpalenie jakiegokolwiek budynku czy obiektu może nieść dużo poważniejsze skutki niż tylko straty materialne. - Przecież tam w środku ktoś mógł być, tam mogły być urządzenia, które mogły spowodować eksplozję i zagrożenie dla wielu osób - mówił na antenie radia. Sprawę bada specjalna grupa dochodzeniowa z Lublina, a policja opublikowała także zapis z kamer monitoringu i ściśle współpracuje z mieszkańcami, by ustalić personalia sprawcy. Na razie wszelkie czynności i ustalenia objęte są tajemnicą śledztwa.

Wiceminister zdrowia: Policja jest bardzo blisko schwytania podpalacza punktu szczepień w Zamościu

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Programie 1. Polskiego Radia, że policja jest bardzo bliska schwytania podpalacza punktu szczepień w Zamościu. Podkreślił, że odstraszanie osób, które chcą się zaszczepić bądź fizyczne atakowanie osób, które pracują w punktach szczepień, jest niedopuszczalne i "takie czyny będą piętnowane z wielką konsekwencją".

Nad Polskę nadciąga Nad Polskę nadciąga "fala deszczu". Opady co najmniej do końca tygodnia

Wiceminister Kraska zapewnił, że policja zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo punktów szczepień. - Pan komendant główny wydał takie polecenie, żeby patrole policyjne zwracały uwagę na punkty szczepień, żeby każdy sygnał, który napłynie z takiego punktu, był natychmiast weryfikowany i pojawiał się tam patrol - powiedział wiceminister. Zaznaczył jednocześnie, że pracownicy, którzy pracują w takich punktach, powinni się czuć bezpieczni. - Szczególnie że też chcemy ustawowo zmienić ich status, żeby jako funkcjonariusze publiczni byli chronieni zdecydowanie mocniej, niż do tej pory - dodał Waldemar Kraska.

Więcej o: