Lekarze mają zgłaszać do sanepidu rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci. Jest projekt ustawy

Do Sejmu trafił projekt ustawy, która ma pomóc w walce z antyszczepionkowcami. Ustawa dotyczy obowiązkowych szczepień dzieci - lekarz będzie zgłaszał do sanepidu kto i dlaczego odmówił zaszczepienia swojego dziecka. Wojewoda będzie mógł nałożyć grzywnę bądź skierować sprawę do sądu.

W ubiegłym roku padł rekord odmów obowiązkowych szczepień dzieci. Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że było ich ponad 51 tysięcy, a jeszcze 10 lat temu - tylko około 3 tysięcy.

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Obowiązkowe szczepienia dzieci. Przepisy będą zaostrzone

Z rządowego projektu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, który trafił do Sejmu 2 sierpnia, wynika, że przepisy dotyczące obowiązkowych szczepień dzieci będą zaostrzone. Lekarze będą zobligowani do tego, aby zgłaszać do sanepidu rodziców odmawiających zaszczepienia swoich dzieci. Sanepid otrzyma imię i nazwisko dziecka, dane opiekunów, adres i PESEL, a także powód odmowy szczepienia.

"Powszechność szczepień ochronnych ma za zadanie zarówno zapewnienie ochrony przed chorobami zakaźnymi tych osób, które zostały zaszczepione, jak również – przez przerwanie krążenia patogenów w populacji i powstanie odporności zbiorowiskowej – ochronę tych osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą być poddane szczepieniom" - czytamy w uzasadnieniu.

Kolejka do punktu szczepień w MiamiUSA. W szpitalach kilkadziesiąt tys. osób z COVID. 95 proc. to nieszczepieni

Na podstawie tych danych sanepid będzie mógł wystosować upomnienie lub przekazać do wojewody wniosek o nałożenie grzywny lub skierowanie sprawy do sądu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Rodzice wolą zapłacić grzywnę niż zaszczepić dziecko

Główny Inspektorat Sanitarny opisuje te działania jako porządkujące - obowiązek sprawozdawczości dla osób wykonujących szczepienia istnieje, nie ma jednak jednolitego wzoru.

Nad Polskę nadciąga Nad Polskę nadciąga "fala deszczu". Opady co najmniej do końca tygodnia

"Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nakłada obowiązek administracyjny poddania się szczepieniom obowiązkowym. Rodzicom grozi kara finansowa za brak zgody na szczepienie dziecka. Wcześniej podejmowane są działania związane z przekonaniem rodzica, aby wyraził zgodę na szczepienie dziecka" - czytamy na stronie internetowej szczepienia.pzh.gov.pl. Cytowana przez "Dziennik Gazetę Prawną" szefowa łódzkiego sanepidu Urszula Sztuka-Polińska przyznała, że rodzice często wolą zapłacić grzywnę niż zaszczepić dziecko. W związku z tym sanepid przeszkolił pracowników, aby wiedzieli, w jaki sposób rozmawiać z rodzicami. Zmiany w ustawie mają być drogą do łatwiejszego egzekwowania przepisów.

Więcej o: