Zakopane. Niedźwiedź spacerował ulicami miasta. "Prosimy mieszkańców o pozamykanie bram"

W poniedziałek przed godz. 22 policja w Zakopanem otrzymała nietypowe zgłoszenie. Okazało się, że ulicą Bogdańskiego w okolicach wylotu Doliny Strążyskiej spaceruje niedźwiedź. To już kolejny raz, gdy zwierzęta zapuszczają się coraz bliżej zabudowań.

Po otrzymaniu informacji o spacerującym po ulicach Zakopanego niedźwiedziu policjanci i strażnicy Narodowego Parku Tatrzańskiego udali się na miejsce, które było wskazane w zgłoszeniu.

Zobacz wideo Wyjrzeli przez okno i zobaczyli niedźwiedzia w basenie. Najpierw demolował śmietniki, potem chłodził się w wodzie

Niedźwiedź w Zakopanem. Spacerował w okolicach wylotu Doliny Strążyskiej

Kiedy policjanci i strażnicy przybyli na miejsce, zwierzęcia już nie było. Oddaliło się prawdopodobniej w kierunku Mraźnicy. - Prosimy mieszkańców o ostrożność i pozamykanie bram - mówił "Tygodnikowi Podhalańskiemu" Roman Wieczorek, rzecznik prasowy zakopiańskiej policji.

Niedźwiedź (zdjęcie ilustracyjne) Alaska. Niedźwiedź grizzly codziennie przez tydzień atakował mężczyznę

Niedźwiedź na ulicach Zakopanego. To już kolejny przypadek

Pod koniec maja informowaliśmy o pojawieniu się niedźwiedzia w pobliżu popularnych wśród turystów Krupówek. 29 maja mieszkańcy zakopiańskiego osiedla Tatary powiadomili policję o grasującym w ich okolicy niedźwiedziu. Zwierzę szukało jedzenia, biegało po ulicach, a później skierowało się w stronę Gubałówki.

Monitoring z pobliskiego hotelu nagrał niedźwiedzia spacerującego 600 metrów od Krupówek. Przybyli na miejsce policjanci i strażnicy TPN objęli niedźwiedzia ochroną, a ten chwilę później wrócił do lasu.

Rosja. Turyści zostali zaatakowani przez niedźwiedzia (zdjęcie ilustracyjne) W parku na Syberii niedźwiedź rozszarpał mężczyznę na oczach jego przyjaciół

Niedźwiedzie mają bardzo dobry węch i świetnie radzą sobie z odnajdywaniem resztek jedzenia, które ludzie wyrzucają do kubłów bądź koszy na odpadki. Dlatego też zdarza się, że wędrują do miast w poszukiwaniu pożywienia. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreślają, że z tego samego powodu ważne jest o dbanie o czystość na szlakach - pozostawione resztki jedzenia przyciągają niedźwiedzie. 

Co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia? TPN radzi:

Pamiętam, że tylko chwilowo przebywam w terenie, gdzie niedźwiedzie żyją stale, dlatego zachowuję ciszę i nie poruszam się poza wyznaczonymi szlakami.
W przypadku spotkania niedźwiedzia zachowuję spokój i wolno odchodzę.
W żadnym wypadku nie zbliżam się do niedźwiedzia.
Wiem, że pierwszy skojarzony z obecnością człowieka pokarm może być wydanym na to zwierzę wyrokiem śmierci.
Nie pozostawiam na szlaku żadnych śmieci, nawet papierków po cukierkach.Przed opuszczeniem samochodu na parkingu usuwam z niego wszystkie pokarmy, a jeszcze lepiej, żeby nie było ich tam od kilku dni i nie pozostał żaden zapach.
Więcej o: