IMGW podsumowało pogodę w lipcu. Temperatura przekroczyła normę z ostatnich 30 lat

Temperatura w lipcu 2021 r. była średnio o 0,5 st. wyższa niż w latach 1991-2020 - wynika z raportu IMGW. Największe odchylenie od normy odnotowano na "polskim biegunie zimna" - w Suwałkach, gdzie temperatura była średnio wyższa o 3,4 st. C. Synoptycy podsumowali również miesięczną sumę opadów.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wstępne podsumowanie pogodowe lipca 2021 r. Synoptycy ustalili, że miniony lipiec był jednym z najcieplejszych w ciągu ostatnich lat. Pod względem opadów deszczu lipiec okazał się mocno zróżnicowany - w niektórych regionach Polski występowała susza, a w innych suma opadów znacznie przekroczyła normę. 

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

IMGW: To jeden z najcieplejszych lipców ostatnich 30 lat

"Pod względem termicznym tegoroczny lipiec w całym kraju był powyżej normy (norma z okresu 1991-2020 przekroczona o co najmniej 0,5 st. Celsjusza), a we wschodniej części kraju oraz na północy znacznie powyżej normy (norma przekroczona o ponad 2 st. Celsjusza). Największe odchylenie powyżej normy wyniosło 3,4 st. Celsjusza w Suwałkach" - przekazał IMGW.  

Mobilny punkt szczepień (zdjęcie ilustracyjne). Zamość. Podpalenie punktu szczepień i siedziby sanepidu.Pożar w punkcie szczepień w Zamościu. Kto podpalił? Są pierwsze doniesienia

Najwyższą średnią miesięczną temperaturę odnotowano na stacji we Włodawie, w woj. lubelskim (22,5 st. Celsjusza). Najchłodniej było w Zielonej Górze, gdzie średnia miesięczna temperatura wyniosła 18,3 st. Celsjusza. Najwyższą temperaturę maksymalną stwierdzono także we Włodawie (34,3 st. Celsjusza), a najniższą temperaturę minimalną w Kłodzku (7,6 st. Celsjusza). Przy uwzględnieniu stacji górskich, najniższa temperatura minimalna wystąpiła na Śnieżce (4 st. Celsjusza). 

Synoptycy IMGW wskazują, że w Warszawie średnia miesięczna temperatura wyniosła 21,9 st. Celsjusza i była o 2,2 st. wyższa od średniej wieloletniej. W stolicy najwyższa temperatura maksymalna wyniosła 32,9 st. Celsjusza, a najniższa temperatura minimalna 13,5 st. Celsjusza.  

Pogoda w lipcu. Od skrajnej suszy do ulewnych deszczów

"Pod względem opadów lipiec okazał się dość zróżnicowany i w zależności od obszaru Polski mieścił się w przedziale od skrajnie suchego do skrajnie wilgotnego. Opady w normie (90-110 proc. normy opadowej) wystąpiły jedynie na niewielkim obszarze kraju, tj.: na części obszaru Dolnego Śląska, południu Wielkopolski, zachodzie Małopolski oraz na przeważającym obszarze Lubelszczyzny, z wyjątkiem jej południowych krańców" - czytamy we wstępnym raporcie IMGW. 

Skrajnie sucho było w województwie pomorskim, zachodnio-pomorskim, lubuskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim i w większości województwa wielkopolskiego. Z kolei najczęściej padło w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, małopolskim, podkarpackim, na wschodzie i południu lubelskiego, na wschodzie świętokrzyskiego i na przeważającym obszarze mazowieckiego. 

Największe odchylenie od normy opadów z lat 1991-2020 stwierdzono w Płocku - wyniosło 246,9 proc., czyli spadło tam średnio 183 mm deszczu. Najwyższa miesięczna suma opadów wystąpiła w Rzeszowie (199,1 mm), a najniższa w Ustce (29,7 mm, czyli 39,7 proc. normy opadowej). 

Szkoła (zdjęcie ilustracyjne)Powrót do szkoły 2021. MEiN opublikował wytyczne na nowy rok szkolny

Więcej o: