Pogoda na pierwszy tydzień sierpnia. Odejdą tropikalne upały, a wrócą deszcze, burze i chłód

Do Polski nadeszło ochłodzenie, które związane jest z dostaniem się kraju pod wpływ strefowej cyrkulacji powietrza. Oznacza to, że na tropikalne temperatury nie możemy liczyć co najmniej przez pierwszy tydzień sierpnia. Zamiast wysokich temperatur na swoich termometrach, za oknem zobaczymy deszczową aurę i burze, a lokalnie może pojawić się również grad.

Zgodnie z prognozami synoptyków do Polski nadeszło gwałtowne ochłodzenie. Choć jeszcze 1 sierpnia mogliśmy cieszyć się letnimi temperaturami, to 2 sierpnia w niewielu regionach temperatura przekroczy 20 stopni.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Pogoda na sierpień. Pierwszy tydzień sierpnia będzie chłodny i burzowy

W poniedziałek 2 sierpnia temperatura prawdopodobnie nie przekroczy 20 stopni. We wtorek nie będzie już burzowo, ale niemal w całym kraju spadnie deszcz, ale będzie też nieco cieplej niż w poniedziałek. W środę znów pojawią się burze. Najcieplej będzie na południu kraju, gdzie termometry wskażą około 26 stopni, a najchłodniej na północy, gdzie będzie około 21 stopni. Z kolei w czwartek najcieplej będzie na północy Polski, a najchłodniej na południu. Pojawią się również burze i gwałtowne ulewy. W piątek 6 sierpnia na wschodzie i w centrum kraju kolejne ochłodzenie, a burze pojawią się zarówno na wschodzie, jak i w województwie zachodniopomorskim.

Weekend będzie cieplejszy. W sobotę termometry na wschodzie i zachodzie wskażą około 25 stopni. Na termometrach w innych regionach około 20 stopni. W niedzielę w centrum kraju synoptycy prognozują nawet 27 stopni. Dużo chłodniej będzie na zachodzie, gdzie pojawią się burze.

Prognoza pogody na tydzień [2-8 sierpnia] Prognoza pogody na tydzień [2-8 sierpnia]. Nie będzie upału, ale będą burze

Pogoda na poniedziałek. IMGW wydaje alerty dla czterech województw

W poniedziałek 2 sierpnia burze mogą pojawić się najprawdopodobniej na południu, wschodzie i w centrum kraju. "Może im towarzyszyć opad deszczu do 15-20 mm. Porywy wiatru będą osiągać do 70 km/h. Nie można wykluczyć opadu drobnego gradu. Nieco mniejsza szansa na wystąpienie słabych burz w drugiej połowie dnia dotyczyć będzie również pasa wybrzeża" - podaje IMGW na Facebooku.

Pogoda na dziś - poniedziałek 2 sierpnia. Termometry wskażą do 22 stopni Pogoda na dziś - poniedziałek 2 sierpnia. Termometry wskażą do 22 stopni

1 sierpnia IMGW uruchomiło na Twitterze  specjalny hashtag #IMGWlive, gdzie na bieżąco podawane będą wszystkie istotne zaobserwowane zjawiska.

Więcej o: