Pracownia SW Research zapytała uczestników badania, "czy Polska powinna opuścić Unię Europejską". Jak podaje "Rzeczpospolita", 16,9 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi twierdzącej. 62,6 proc. jest za pozostaniem Polski we wspólnocie, a 20,5 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
Sondaż został przeprowadzony na grupie 800 pełnoletnich użytkowników sieci w dniach 27-28 lipca. "Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne" - czytamy na portalu Rp.pl.
Premier Mateusz Morawiecki podczas jednej z lipcowych wypowiedzi określił polexit mianem fantazji politycznej i zapewnił, że nie ma żadnego ryzyka wychodzenia Polski z Unii Europejskiej.
Szef rządu odniósł się w ten sposób do pytania o relacje ze Wspólnotą po lipcowych orzeczeniach unijnego Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał zobowiązał Warszawę do zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i orzekł również o niezgodności z prawem unijnym polskiego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.
Premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu w Miedzianej Górze w Świętokrzyskiem ocenił, że mówienie o polexicie to strategia opozycji. - Nie ma tutaj takiego ani ryzyka [polexitu - red.], ani żadnych takich zamiarów, jest to swego rodzaju emocja polityczna, którą nasi oponenci próbują wzbudzić - powiedział.
Mateusz Morawiecki podkreślał, że najlepszą polityką wobec Unii Europejskiej jest eurorealizm. - Czyli taka polityka, która zakłada jednoznaczną obronę naszych interesów, negocjowanie środków w maksymalnie możliwym wymiarze, ale także obronę tych miejsc, co do których wraz z wejściem do UE nie godziliśmy się przecież, jak również nie godziły się inne kraj Unii, na przekazanie kompetencji do instytucji europejskich - mówił szef rządu.
Premier dodał, że Unia Europejska to stały dialog, kompromis i rozmowy na tematy regulacyjne, polityczne, finansowe, budżetowe i gospodarcze. - Te rozmowy oczywiście z Unią Europejską prowadzimy. Polska w Unii nie tylko ma się dobrze, ale będzie się miała dobrze - zapewniał Mateusz Morawiecki. Jak stwierdził, trudno sobie wyobrazić Unię Europejską bez Polski.