77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17 rozbrzmiały syreny i kościelne dzwony

77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku w Godzinę "W" wybuchło Powstanie Warszawskie. Zryw przeciwko brutalnej niemieckiej okupacji trwał 63 dni.

W stolicy i wielu polskich miastach, o 17.00 włączono syreny i zabrzmiały kościelne dzwony. Mieszkańcy zatrzymali się, by oddać hołd powstańcom i ofiarom walk. Na Placu Zamkowym warszawiacy zebrali się i utworzyli symbol Polski Walczącej. Na Rondzie Dmowskiego odpalono race, a na Wisłę wypłynęła flotylla cywilnych łodzi, udekorowanych flagami państwowymi. .

Główne uroczystości odbywają się przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Pod pomnikiem, wraz z powstańcami, wieńce złożyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tysięcy ofiar Niemców, zakończyły się uroczystości przy pomniku Polegli niepokonani.

Zobacz wideo Godzina "W" na Wiśle. Źródło: WTP Warszawa

Powstanie Warszawskie. 77. rocznica

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej, bo aż 63 dni. W czasie walk zginęło od 16 do 18 tysięcy powstańców. Prawie 25 tysięcy zostało rannych, w tym ponad 6 tysięcy ciężko. Straty wśród osób cywilnych wyniosły około 180 tysięcy osób.

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]
Więcej o: