Perseidy 2021. Kiedy czeka nas noc spadających gwiazd?

Perseidy, czyli przecinający niebo rój meteorów, możemy oglądać każdego roku w lipcu i w sierpniu. Kiedy dokładnie najlepiej spoglądać w niebo w poszukiwaniu spadających gwiazd?

Perseidy są aktywne już od połowy lipca, w tym roku od 17 lipca do 24 sierpnia. Warto jednak pamiętać, że kulminacja roju ma miejsce dopiero w sierpniu.

Zobacz wideo Perseidy, całkowite zaćmienie księżyca i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w drugiej połowie 2018 roku

Perseidy 2021. Kiedy kulminacja roju?

Szczyt aktywności roju, który znamy jako "noc spadających gwiazd", przypada w tym roku na noc z 12 na 13 sierpnia. To wtedy zjawisko będzie najbardziej spektakularne. Podczas takiej nocy można zaobserwować na niebie ponad 100 obiektów na godzinę.

Należy pamiętać, że oglądając perseidy z Polski, trzeba patrzeć w kierunku północno-wschodnim. A wcześniej znaleźć odpowiednie miejsce do obserwacji - nie trzeba wdrapywać się wzgórza czy wysoko położone punkty, ale najlepiej w miarę możliwości znaleźć miejsce zaciemnione, z dala od świateł. Oprócz tego warto w tym czasie nie korzystać z telefonów komórkowych, aby przyzwyczaić oczy do ciemności.

Perseidy 2021. Skąd się biorą spadające gwiazdy?

Roje meteorów są pozostałościami po kometach przelatujących przez wewnętrzne rejony Układu Słonecznego. Jest to więc materia skalna różnej wielkości.

Obserwuje się je od około 2000 lat, a najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Ich nazwa pochodzi od konstelacji Perseusza - to tam znajduje się radiant roju, czyli punkt, z którego wylatują meteory. Nazywa się je też "łzami świętego Wawrzyńca",  ponieważ ich kulminacja przypada właśnie w czasie święta tego patrona. Portal ekologia.pl przypomina, że największy deszcz meteorytów w Polsce spadł 30 stycznia 1868 roku w pobliżu Pułtuska. Specjaliści z wydziału geologii Uniwersytetu Warszawskiego oszacowali, że odłamki miały łączną masę 8863 kilogramów, a większość z nich stanowiły kilkugramowe okazy.

Więcej o: