Gdzie jest burza? Do Polski wkraczają wyładowania znad Czech i Słowacji. IMGW: Zagrożenie będzie wzrastać

Pogoda w niedzielę zapowiada się niebezpiecznie w niektórych regionach kraju. Najbardziej gwałtowne zjawiska atmosferyczne wystąpią na południowym zachodzie, gdzie IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami. Wyładowania potowarzyszą nam nie tylko w niedzielę, ale również w poniedziałek rano.

Pogoda w niedzielę w niektórych regionach kraju będzie deszczowa, burzowa, a przede wszystkim niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na bieżąco obserwuje sytuację meteorologiczną - wydał alerty pogodowe pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed burzami z gradem oraz silnym deszczem z burzami

Zobacz wideo Małecki: Arktyka zmienia się bardzo szybko. Nic nie dzieje się bez przyczyny

Gdzie jest burza? IMGW: Aktywność burzowa będzie wzrastać, a wraz z nią zagrożenie

"Na zachodzie, południu i w centrum występują opady deszczu związane z niżem i frontem. Natężenie opadów wynosi do 5 mm/h, jedynie lokalnie zbliża się do 10 mm/h. Wkrótce nad południowe krańce woj. małopolskiego i śląskiego wkroczą burze znad Czech i Słowacji" - informował IMGW tuż po godz. 12 na Twitterze.

"Obecnie tym burzom jeszcze nie towarzyszą bardzo gwałtowne zjawiska, jednak w kolejnych godzinach aktywność burzowa będzie wzrastać, a wraz z nią zagrożenie silnymi porywami wiatru i ulewnym deszczem" - ostrzegali synoptycy z Burza-Alert-IMGW. 

Burza, zdjęcie ilustracyjne.IMGW: wkraczają "umiarkowanie aktywne elektrycznie burze znad Słowacji"

Z relacji instytutu wynika, że przed godziną 13 grzmiało głównie na południu Polski. Niebo pozostaje zachmurzone nad całą Polską, a strefa opadów rozciąga się nad coraz większym obszarem kraju. 

Tuż po godzinie 13 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizował ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla wschodniej oraz północno-wschodniej części kraju. 

Z radaru pogodowego w serwisie windy.com wynika, że tuż po godzinie 14 wyładowania występują tylko na południowych krańcach Polski. Wraz z kolejnymi godzinami burze będą się nasilały, dlatego warto na bieżąco obserwować komunikaty pogodowe i dostosować swoje plany do warunków atmosferycznych. 

Burze w Polsce. RCB wysłał alerty na niedzielę i poniedziałek 

"Uwaga! Dziś, w nocy i jutro rano (1/2.08) burze, ulewny deszcz, silny wiatr, i lokalnie grad. Możliwe podtopienia. W czasie burzy znajdź bezpieczne schronienie" - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w wiadomościach przesłanym osobom, które przebywają w województwach: 

  • podlaskim;
  • mazowieckim - powiaty: ciechanowski, gostyniński, grodziski, legionowski, makowski, mławski, nowodworski, ostrołęcki, Ostrołęka, Płock, płocki, płoński, pruszkowski, przasnyski, pułtuski, sierpecki, sochaczewski, Warszawa, warszawski zachodni, wyszkowski, żuromiński i żyrardowski;
  • warmińsko-mazurskim - powiaty: bartoszycki, ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, lidzbarski, mrągowski, nidzicki, olecki, Olsztyn, olsztyński, piski, szczycieński i węgorzewski.

Prognoza pogody na tydzień [2-8 sierpnia]Prognoza pogody na tydzień [2-8 sierpnia]. Nie będzie upału, ale będą burze

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła również wiadomości o treści: "Uwaga! Dziś i w nocy (1/2.08) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad. Możliwe podtopienia. Zabezpiecz również rzeczy, które może porwać wiatr". Ostrzeżenia dotyczą mieszkańców województw:

  • śląskiego, 
  • świętokrzyskiego
  • podkarpackiego, 
  • małopolskiego
  • lubelskiego, 
  • mazowieckiego - powiaty: zwoleński, lipski, białobrzeski, garwoliński, grójecki, kozienicki, łosicki, miński, ostrowski, otwocki, piaseczyński, przysuski, Radom, radomski, Siedlce, siedlecki, sokołowski, szydłowiecki, węgrowski, wołomiński.

W wymienionych regionach prognozuje się bardzo gwałtowne burze. Miejscami opady deszczu mogą osiągnąć 50 mm, lokalnie nawet do 80 mm. Wyładowaniom towarzyszyć będą nawałnicowe porywy wiatru do 120 kilometrów na godzinę. Z przesłanych wiadomości wynika, że niebezpieczne zjawiska będą nam towarzyszyć nie tylko w niedzielę, ale również w poniedziałek. 

Więcej o: