Pogoda na sierpień. Jak długo utrzymają się tropikalne upały?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę dla Polski modelu WRF-GFS Medium-Range Forecast na okres od 27 lipca do 11 sierpnia. Wynika z niej, że przez pierwszy tydzień sierpnia będzie nieco chłodniej, ale tropikalne upały wrócą i długo nie odpuszczą.

Jak wynika z prognoz pogody, pierwszy tydzień sierpnia będzie nieco chłodniejszy i burzowy, ale później tropikalne upały wrócą do Polski.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Pierwszy tydzień sierpnia będzie chłodniejszy. A później wrócą tropikalne upały

Według modelu WRF-GFS Medium-Range Forecast opublikowanego na stronie IMGW, upały przez pierwszy tydzień sierpnia zelżeją. W dniach od 1 do 8 sierpnia zrobi się chłodniej, a temperatura powietrza będzie utrzymywać się w temperaturze około 20 stopni.  Po 8 sierpnia wrócą jednak tropikalne upały. Jak podaje IMGW, "większa amplituda dobowych wahań temperatury pozwoli nam lepiej wypocząć w nocy, a więc zjawisko "tropikalnych nocy", kiedy temperatura nie spada poniżej 20 stopni, na razie w Polsce nie wystąpi".

Portal Fani Pogody przewiduje z kolei, że największe odchylenie temperatury będzie na południu kraju. Najprawdopodobniej to właśnie tam wartości na termometrach będą najwyższe w kraju i na dodatek „z długimi okresami gorąca, upałami i nocami tropikalnymi" - podaje portal. Przewiduje tam też nawet 33 stopnie Celsjusza, choć temperatura w kraju będzie wahać się od 20 do 29 stopni.

Pogoda na sierpień. Najintensywniejsze burze w pierwszym tygodniu

Wilgotne masy powietrza będą napływały do Polski głównie z południa i zachodu. Według modelu najintensywniejsze burze wystąpią w pierwszym tygodniu sierpnia, ale przez cały miesiąc trzeba będzie uważać na lokalne, groźne burze, które będą tworzyć się niemal we wszystkich regionach Polski i pojawiać się nie tylko w ciągu dnia, ale również wieczorami i nocami - podaje portal Fani Pogody.

Przypominamy, że prognoza długoterminowa nie jest nieomylna i wiąże się z ryzykiem zmian, ponieważ jest wyłącznie przewidywaniem trendu. Najnowsze technologie, które są wykorzystywane w robieniu pomiarów, są na tyle pomocne, że jednak prognozy te wykazują się dużą sprawdzalnością.

Więcej o: