Gryfino. Salmonella w żłobku i przedszkolu. Zakażonych może być kilkadziesiąt osób

Do zatrucia Salmonellą u ponad 20 osób doszło w żłobku i przedszkolu w Gryfinie, w województwie zachodniopomorskim. Placówki zamknięto, a sanepid bada przyczyny zakażenia.

Postępowanie epidemiologiczne trwa. Żłobek i przedszkole mają wspólną kuchnię, dlatego zakażonych może być łącznie kilkadziesiąt osób. 

Zobacz wideo Czy woda może się zepsuć? [NaZdrowie]

Gryfino. Żłobek i przedszkole ze wspólną kuchnią. Placówki zamknięto

Na razie zatrucie potwierdzono u 20 dzieci oraz u jednej osoby zatrudnionej w żłobku i przedszkolu.  - Wszystkie osoby, u których potwierdzono zakażenie salmonellą, zostały odsunięte decyzjami administracyjnymi od uczęszczania na zajęcia w żłobku lub od wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby do czasu uzyskania trzech ujemnych wyników w kolejnych badaniach kontrolnych - mówiła cytowana przez igryfino.pl Wioletta Rożko, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Gryfinie.

Szpital (zdjęcie ilustracyjne)Lubelskie. Szpital nie przyjął pacjenta. Zmarł w drodze do innej placówki

Po konsultacji z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Gryfinie gmina zawiesiła zajęcia w placówkach od 29 lipca 2021 roku do odwołania. Żłobek i przedszkole zostaną zdezynfekowane, a zachodniopomorski sanepid zajmie się wyjaśnianiem, co było przyczyną zatrucia. Nie wiadomo na razie, jak długo placówki pozostaną zamknięte.

Salmonella. Objawy zatrucia

Pałeczkami salmonelli można zakazić się w wyniku spożycia zanieczyszczonej odchodami żywności pochodzenia zwierzęcego, na przykład mięsa, drobiu, jaj, mleka lub wody.

Paragon grozy znad BałtykuWalka z "paragonami grozy". Prezes UOKiK: Problem jest znaczący

Do objawów zatrucia należą silne bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, gorączka lub stan podgorączkowy oraz bóle głowy. W przypadku podejrzenia zakażenia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie i przepisze leki.

Więcej o: