Na Bałkanach temperatura do 45 stopni. W Grecji powołano urzędnika ds. upałów

Coraz więcej miast na całym świecie zmaga się z falami upałów i szuka sposobów radzenia sobie ze skutkami zmian klimatycznych. W Grecji powołano urzędnika ds. upałów, a we wschodniej Europie temperatura dochodzi do 40 stopni Celsjusza - i może być jeszcze wyższa.

W tym tygodniu zbliża się najintensywniejsza fala upałów lata 2021 - ostrzega portal severe-weather.eu.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

W Europie temperatura ponad 40 stopni. Nadchodzą groźne upały

Na wschodzie Europy, na Bałkanach, występują niszczycielskie upały. Tam termometry pokazują i jeszcze przez kilka dni będą pokazywać od 40 do 45 stopni Celsjusza. To znacznie zwiększy zagrożenie pożarami w regionie Morza Śródziemnego i na Półwyspie Bałkańskim.

Taka temperatura może utrzymać się jeszcze przez około tydzień.

Pożar w TurcjiPożary w południowej Turcji. "Ogień zajął hotel". Nie żyją trzy osoby

Upały dają się we znaki w Macedonii, władze apelowały o wstrzymanie prac konstrukcyjnych i zapewnienie dodatkowej ochrony osobom starszym i będącym w kryzysie bezdomności. W stolicy Bułgarii z kolei rozdawano przechodniom butelki wody i wysłano samochody nawadniające parki czy ogrody - pisze polsatnews.pl za PAP. Równie gorąco będzie w Albanii, Grecji, Rumunii i Serbii.

Grecja. Powołano urzędnika ds. upałów

W Grecji powołano specjalnego urzędnika ds. upałów i mianowano na to stanowisko Eleni Myrivili, a Ateny wraz z Paryżem, Rotterdamem, Glasgow i Sewillą należą do europejskiej sieci miast, które podjęły współpracę w walce ze skutkami wysokiej temperatury.

Grecja (zdjęcie ilustracyjne)Wakacje w Grecji. ECDC odradza podróże m.in. na Mykonos, Santorini i Rodos

Od dziesięcioleci mówimy o globalnym ociepleniu, ale niewiele mówiliśmy o upale. Będę dążyć do podniesienia świadomości wśród mieszkańców Aten na temat poważnych zagrożeń związanych z ekstremalnymi upałami

- powiedziała cytowana przez atlanticcouncil.org urzędnik ds. upałów w stolicy Grecji, Eleni Myriwili. 

Ekstremalne upały zabijają więcej ludzi na całym świecie niż jakiekolwiek inne zagrożenie związane z klimatem

- powiedziała z kolei Kathy Baughman McLeod, wiceprezes i dyrektor Arsht-Rock Resilience Center w Atlantic Council. Arsht-Rock Resilience Center do 2030 roku ma dotrzeć do miliarda ludzi z rozwiązaniami łagodzącymi skutki zmian klimatu.

Więcej o: