Prof. Safjan o okładce "Gazety Polskiej": To niszczenie człowieka bez litości

- To jest niszczenie człowieka bez żadnej litości, bez zważania na żadne zasady i reguły - powiedział prof. Marek Safjan o publikacji "Gazety Polskiej" na jego temat. Po tym, jak polski sędzia odczytał uzasadnienie wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej, prawicowy tygodnik oskarżył go o "wydanie wyroku na Polskę". Prof. Safjan nie wyklucza podjęcia kroków prawnych przeciwko gazecie.
Zobacz wideo Zbigniew Ziobro komentuje orzeczenie TSUE ws. Izby dyscyplinarnej. "Kolonialne segregowanie państw"

Prof. Marek Safjan, polski sędzia Trybunał Sprawiedliwości UE, nie wyklucza podjęcia kroków prawnych przeciwko "Gazecie Polskiej" - podaje TVN24. Na okładce w nowym wydaniu tygodnika pokazano wizerunek sędziego obok sylwetek osób ubranych w hitlerowskie mundury z dodatkiem sędziowskiego żabotu. Tytuł głosił: "Wydał wyrok na Polskę". 

W połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska, ustanawiając system odpowiedzialności obowiązujący sędziów Sądów Najwyższego i sądów powszechnych, uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy unijnego prawa. Prof. Safjan nie był nawet w składzie orzekającym, więc nie brał udziału w wydaniu wyroku, a jedynie odczytał go po polsku. Pomimo tego prawicowy tygodnik napisał na okładce, że Safjan "wydał wyrok na Polskę". 

Prof. Safjan przekazał dziennikarzom, że po ukazaniu się materiału w "Gazecie Polskiej" dostaje wiadomości z hejtem. Powiedział, że czuje strach i niepokój przed wyjściem na ulicę. 

To jest niszczenie człowieka bez żadnej litości, bez zważania na żadne zasady i reguły

- powiedział sędzia.

"GP" o rodzinie prof. Safjana

Na okładce napisano, że "syn funkcjonariusza hitlerowskiego Grenzschutzu (straży granicznej - red.) i współpracownika sowieckiej Informacji Wojskowej, autora 'Stawki większej niż życie', uzasadnił absurdalny wyrok TSUE wymierzony w Polskę". 

Sędzia TSUE powiedział na antenie TVN24, że "w wielu kwestiach nie zgadzał się z ojcem" i nie był przez niego wychowany, co jednak "nie znaczy, że się od niego odcina". Jak dodał, w czasie wojny jego ojciec dowiedział się o ukrywanych żydowskich korzeniach rodziny i dostał ultimatum: albo zgodzi się na służbę jako sanitariusz w straży granicznej, albo rodzina zostanie wywieziona. - To był w pewnym sensie wybór: życie za tego rodzaju postawę - dodał.

TVN przypomina, że prawicowa "Gazeta Polska" jest powiązana kapitałowo z ludźmi PiS, organizuje konkursy i gale, w których wyróżniani są politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele (trzykrotnie został Człowiekiem Roku GP). Po wygranych w 2015 roku wyborach na okładce "GP" napisano "Wybory 2015 - wygraliśmy", a w 2019 roku Mateusz Morawiecki dziękował klubom "Gazety Polskiej" za to, że rząd "ma w nich oparcie".

Byli sędziowie TK: Perfidny, kłamliwy akt nienawiści 

Po pojawieniu się okładki w przestrzeni publicznej, w obronie prof. Safjana stanęło 26 byłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreślili w oświadczeniu, które opublikował portal Onet, "wobec tak brutalnego i bezpodstawnego ataku nikt nie powinien być obojętny".

"Ten wyjątkowo perfidny, kłamliwy akt nienawiści skierowany wobec Profesora Marka Safjana, byłego prezesa polskiego Trybunału Konstytucyjnego, wymaga zdecydowanego napiętnowania. W braku jakichkolwiek podstaw do zarzutów w oparciu o życie osobiste i zawodowe Profesora i Sędziego usiłuje się poniżyć z odwołaniem się do przedstawianych w fałszywym świetle faktów z życia Jego Ojca, by wywołać prymitywne, stereotypowe, nieprawdziwe wyobrażenie o roli sędziego Safjana w TSUE" - napisali sędziowie TK w stanie spoczynku.

Więcej o: