Pogoda. Upał będzie zagrożeniem dla zdrowia. IMGW wydaje ostrzeżenia

Upały nie odpuszczą jeszcze przez kilka dni. Synoptycy IMGW wydali szereg nowych ostrzeżeń przed wysoką temperaturą oraz burzami, które wkrótce wystąpią na większym obszarze naszego kraju. Meteorolodzy prognozują jednak, że w niedzielę powinniśmy spodziewać się zmiany pogody - będzie znacznie chłodniej.

Wysoce aktywny front atmosferyczny, który w środę po południu i w nocy ze środy na czwartek będzie przemieszczał się z południowego zachodu na wschód i północny wschód Polski, doprowadzi do wystąpienia intensywnych burz.

"Spodziewane są silne opady deszczu do 30-40 litrów na m/kw, ale lokalnie, zwłaszcza w centrum i na południowym wschodzie, opady mogą być ulewne, a punktowo sumy mogą się kumulować do 60 litrów na m/kw, powodując podtopienia i zalania ulic, piwnic i chodników" - przestrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Oprócz ulewnego deszczu, burzom mogą towarzyszyć bardzo silne porywy wiatru nawet 100 km/h, powodujące łamanie gałęzi, zrywanie dachów i linii elektrycznych. Dodatkowym zagrożeniem będą opady gradu, nawet do 3-5 cm średnicy". Instytut dodał, że największej aktywności burz powinniśmy spodziewać się wieczorem oraz w nocy" - dodają synoptycy IMGW.

Upał. IMGW wydał żółte ostrzeżenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla mieszkańców województw:

  • lubelskiego
  • podkarpackiego, za wyjątkiem powiatów sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego

W obu regionach alerty obowiązują do godz. 18:00 w środę 28 lipca. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 28 do 31 stopni Celsjusza.

Upał w Polsce - zdjęcie ilustracyjneW Europie termometry wskażą 45 stopni. Czy w Polsce też czekają nas upały?

Burze z gradem. Pomarańczowy i żółty alert IMGW

Synoptycy IMGW przestrzegają też przed burzami z grademOstrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w województwach: 

  • kujawsko-pomorskim (ważne do północy w czwartek 29 lipca);
  • łódzkim i podkarpackim (ważne do godz. 22:00 w środę 28 lipca);
  • lubelskim, mazowieckim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim (ważne do godz. 2:00 w nocy w czwartek 29 lipca).

Niż znad Skandynawii przyniesie ochłodzenie i niebezpieczne zjawiska atmosferycznePogoda. Niż znad Skandynawii sprowadzi ochłodzenie w weekend

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dotyczy natomiast województw:

  • pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (ważne do północy w czwartek 29 lipca);
  • opolskiego (ważne do godz. 21:00 w środę 28 lipca);
  • podlaskiego (ważne do godz. 6:00 w czwartek 29 lipca);
  • wschodnich powiatów woj. wielkopolskiego (ważne do godz. 22:00 w środę 28 lipca).
Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Kolejna fala upałów nad Polską. Kiedy nastąpi ochłodzenie?

Synoptycy IMGW prognozują, że od upałów odpoczniemy w pierwszym tygodniu sierpnia: od najbliższej niedzieli (1 sierpnia) do czwartku (8 sierpnia) temperatura będzie oscylowała wokół 20 stopni Celsjusza.  Później ma nastąpić powrót gorąca. Meteorolodzy uspokajają, że "większa amplituda dobowych wahań temperatury pozwoli nam lepiej wypocząć w nocy. Zjawisko 'tropikalnych nocy', kiedy temperatura nie spada poniżej 20 stopni, na razie w Polsce nie wystąpi". Zgodnie z zapowiedziami IMGW, najsilniejsze burze mają przejść przez Polskę w tym tygodniu, a potem w przyszłym - od środy do piątku.

Więcej o: