Wakacje z bonem turystycznym. Do kiedy trzeba go wykorzystać? Jak odebrać bon turystyczny?

Do końca wakacji pozostało jeszcze sporo czasu. Beneficjenci programu 500+, którzy chcą uzyskać dofinansowanie do letniego wypoczynku swoich dzieci, mogą ubiegać się o Polski Bon Turystyczny. Przypominamy, co zrobić, aby go otrzymać.

"Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionych przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku pośrednio pomoże osłabionej branży turystycznej" - przekazano na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał niedawno, że ze wsparcia w ramach programu o łącznej wartości 2 mld złotych skorzystało dotychczas 2,4 mln Polaków. Do tej pory wykorzystano 1,3 mln bonów opiewających na kwotę 981 mln złotych.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny. Kto może go otrzymać?

Świadczenie to przysługuje na każde dziecko poniżej 18. roku życia, bez względu na poziom dochodów jego rodziców. Kwota bonu wynosi 500 zł lub 1000 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. Termin wykorzystania Bonu Turystycznego upływa 31 marca 2022 roku. Po tym czasie nadal będzie można go wykorzystać, o ile związana z wypoczynkiem usługa zostanie opłacona przed końcem marca przyszłego roku.

Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż do wykorzystania wszystkich znajdujących się na nim środków. Nie można wymienić go na gotówkę. Listę podmiotów akceptujących płatność bonem turystycznym można znaleźć na tej stronie.

Trybunał KonstytucyjnyNiedziele handlowe. Czy zakaz handlu jest zgodny z konstytucją? Opinia TK

Polski Bon Turystyczny. Nie trzeba składać wniosku

Aby otrzymać bon, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Osoby uprawnione muszą jedynie aktywować świadczenie przez internet. Jak to zrobić? Wystarczy:

  • zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS za pomocą Profilu Zaufanego;
  • w zakładce "Ogólny" wybrać opcję "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon";
  • wpisać swój aktualny adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego;
  • zaczekać, aż bon turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu zostanie wysłany na numer telefonu lub adres e-mail wskazany przez rodzica.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku uzyskania dodatkowego bonu o wartości 500 zł przez rodzica dziecka z niepełnosprawnością. Wtedy w PUE ZUS trzeba złożyć "oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego" i dołączyć do niego skan lub zdjęcie orzeczenia o niepełnosprawności dziecka. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie ZUS.

DLOSZW których sklepach Biedronka zrobimy zakupy w niedzielę? [LISTA]

Polski Bon Turystyczny. Jak nim płacić?

Bon Turystyczny należy okazać w trakcie rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Płatności dokonuje się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ZUS. Proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Więcej szczegółowych informacji na temat Polskiego Bonu Turystycznego można uzyskać na stronie bonturystyczny.polska.travel.

Ludzie na plaży - zdjęcie ilustracyjneUrlop bezpłatny - jak wypełnić wniosek? Czy pracodawca może odmówić?

Więcej o: