Rzecznik Praw Dziecka apeluje do MEIN. Chce zmian w podstawie programowej. Chodzi o wojenne losy dzieci

- Tragiczne losy najmłodszych pokoleń Polaków mają szczególny wymiar - stwierdził Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. Pawlak wystąpił do ministra edukacji Przemysława Czarnka o wprowadzenie do podstawy programowej problematyki martyrologii polskich dzieci w czasie II wojny światowej i w latach powojennych.

Wniosek Rzecznika Praw Dziecka jest odpowiedzią na apel Ireneusza Maja, p.o. dyrektora nowo powstającego Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu.

Zobacz wideo Czym zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka?

Mikołaj Pawlak chce zmian w podstawie nauczania. Chodzi o wojenne losy polskich dzieci

RPD i Ireneusz Maj uważają, że zagadnienia związane z martyrologią polskich dzieci powinny znaleźć się w podstawie nauczania w szkołach podstawowych i średnich. Chcą, aby uczniowie uczyli się m.in. o losach dzieci na terenach Polski okupowanych przez ZSRR, powojennych losach sierot wojennych, a także o sytuacji dzieci żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego i Żołnierzy Wyklętych.

- Tragiczne losy najmłodszych pokoleń Polaków mają szczególny wymiar. Ukazują bezmiar okrucieństwa zbrodni niemieckich i sowieckich dokonywanych na całkowicie bezbronnych ofiarach - powiedział Mikołaj Pawlak.

Maj i Pawlak chcą także, aby niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi był wymieniany w "treści nauczania dla klas V-VIII jako przykład zbrodni niemieckich i sowieckich" na równi z Katyniem i Palmirami. Proponują również uwzględnienie historii dzieci deportowanych ze wschodnich terenów okupowanej Polski przy "porównywaniu systemów sowieckich i niemieckich obozów pracy, obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, a także omawianiu kwestii deportacji i wysiedleń ludności oraz jej planowanego wyniszczenia".

Łódź. Powstanie Muzeum Dzieci Polskich. "Nie pozwoli zapomnieć"

Budowę Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi zapowiedział w maju 2021 r. minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Placówka ma upowszechniać wiedzę o tragicznym losie sierot osadzonych w niemieckim nazistowskim obozie dla dzieci (działał w latach 1942-45) przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

- Muzeum Dzieci Polskich, które powstanie w Łodzi, nie pozwoli zapomnieć o wstrząsających zbrodniach dokonanych na tysiącach polskich dzieci w czasie II wojny światowej. Ocalenie pamięci o śmierci niewinnych, najmłodszych ofiar i oddanie im hołdu jest naszym obowiązkiem - powiedział minister Gliński, ogłaszając budowę muzeum.

Muzeum ma być najnowocześniejszą w Polsce multimedialną placówką muzealno-edukacyjną, w której odwiedzający będą mogli się zapoznać z wojennymi i powojennymi losami najmłodszych obywateli Polski. Inicjatywę budowy Muzeum Dzieci Polskich poparł prezydent Andrzej Duda.

Więcej o: