Kamiński o atakach na punkty szczepień: Organizatorzy tych działań poniosą bardzo surowe konsekwencje

- Wszelkie incydenty związane z atakami i jakimikolwiek próbami agresji oraz blokowaniem punktów szczepień, będą spotykały się z bardzo ostrą reakcją policji - zapowiedział we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński. - Uzgodniliśmy z Komendantem Głównym Policji, że nawiąże kontakt z Prokuraturą Krajową, by kwalifikacja tych czynów była jak najsurowsza - dodał.

W niedzielę po południu w jednym z punktów szczepień w Grodzisku Mazowieckim doszło do awantury pomiędzy grupą osób, która chciała wejść do placówki, a jej pracownikami. Musiała interweniować policja.

- Doszło do godnych ubolewania wydarzeń i incydentów w Grodzisku Mazowieckim. Policja zatrzymała pięć osób, które poniosą konsekwencje swoich działań. Dziś odbyłem rozmowę z Komendantem Głównym Policji, a komendant zwołał telekonferencję z udziałem komendantów wojewódzkich policji. Wszelkie incydenty związane z atakami i jakimikolwiek próbami agresji czy blokowaniem punktów szczepień będą spotykały się z bardzo ostrą reakcją policji - zapowiedział we wtorek minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

Zobacz wideo Rząd dopuści możliwość mieszania szczepionek przeciw COVID-19

- Uzgodniliśmy z komendantem, że nawiąże roboczy kontakt z Prokuraturą Krajową, żeby kwalifikacja prawna czynów, jakich dopuszczają się ci ludzie, była dla nich wystarczająco dotkliwa - dodał minister.

Kamiński ocenił również, że blokowanie punktów szczepień nie powinno być traktowane jak nielegalne zgromadzenie, tylko jako utrudnianie innym obywatelom walki o swoje zdrowie.

Minister Zdrowia Adam NiedzielskiAdam Niedzielski zapowiada: Zero tolerancji dla agresywnych zachowań antyszczepionkowców

To jest kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Ja rozumiem, choć nie akceptuję, że są osoby, które nie chcą się szczepić i bardzo nad tym ubolewam, ale jakiekolwiek próby agresywnych działań uniemożliwiające innym szczepienie się, spotkają się z bardzo ostrą reakcją państwa. To są sytuacje niedopuszczalne. Uczestnicy i organizatorzy tych działań poniosą bardzo surowe konsekwencje

- dodał minister. 

Adam Niedzielski zapowiada: Zero tolerancji dla agresywnych zachowań antyszczepionkowców

- Zero tolerancji dla agresywnych zachowań antyszczepionkowców. Rozmawiam z ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrem sprawiedliwości o podjęciu zdecydowanych kroków nad zaostrzeniem polityki państwa w tym zakresie - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia przyznał w trybie pilnym odznaki "Za zasługi dla Ochrony Zdrowia" trzem pracownikom punktu szczepień w Grodzisku Mazowieckim, w którym doszło do szarpaniny w ostatnią niedzielę.

autor: Hanna Dobrowolska

Koronawirus: więcej informacji na gov.pl

Więcej o: