Spór o koncesję dla TVN24. We wtorek "lex TVN" trafi do sejmowej komisji

We wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu przeprowadzone zostanie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. "lex TVN". Celem przepisów przygotowanych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości jest zablokowanie możliwości posiadania przez kapitał spoza Unii Europejskiej więcej niż 49 proc. udziałów w stacjach radiowych i telewizyjnych, co bezpośrednio uderzy w stację TVN.

Zdaniem posłanki PiS Joanny Lichockiej uszczelnienie przepisów obowiązujących od 2004 roku musi zostać przeprowadzone ze względu na bezpieczeństwo polskiego rynku medialnego. Lichocka stwierdziła, że przy okazji tej sprawy opozycja i część mediów występują w interesie jednej grupy kapitałowej. W jej ocenie przedkładają oni interesy wspomnianej grupy kapitałowej nad dobrem państwa.

Posłanka PiS dodała, że jej partia będzie kierować się kwestią bezpieczeństwa polskiego rynku medialnego. Podkreśliła, że proponowane uszczelnienie przepisów jest jednoznacznie korzystne dla naszego kraju.

Zobacz wideo Paszyk do Kaczyńskiego: Wokół pana zebrała się chmara tłustych kotów, które spijają śmietanę z pieniędzy spółek Skarbu Państwa

W projekcie nowelizacji ustawy zaproponowano rozwiązanie, według którego "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Projekt bezpośrednio uderza w stację TVN, której właścicielem jest amerykańska firma Discovery.

Premier na tle samochodu TVN24"Lex TVN". Prezes Discovery o problemach z koncesją. "Motywowane politycznie"

Prezes Discovery: "Brak uzasadnionego powodu opóźnienia przyznania koncesji dla TVN"

Jean-Briac Perrette, prezes i dyrektor generalny Discovery Networks International powiedział w rozmowie z amerykańskim magazynem "Variety", że firma "bardzo uważnie przygląda się obronie interesów biznesowych przed nadmiernymi regulacjami i zachowaniami antykonsumenckimi oraz innymi niepewnościami na rynku". Dodał również, że proponowane zmiany w ustawie medialnej nie tylko podcinają interesy biznesowe koncernu Discovery w Polsce, ale też "zasadniczo zmierzają do destabilizacji kraju dla wszystkich firm".

Nie ma żadnego uzasadnionego powodu opóźnienia. Żadnego. Fakt, że odnowiliśmy inne licencje w ten sam sposób, w tym samym okresie, jest dowodem na to, że kryteria stosowane do odnowienia licencji na ten kanał informacyjny są polityczne, a nie uzasadnione prawem lub regulacjami

- skomentował Jean-Briac Perrette sytuację dotyczącą koncesji dla TVN24.

Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński w Sejmie."Nam nie chodzi o TVN24, ale o TVN". Wiemy, jaki może być plan B Kaczyńskiego

Przypomnijmy, że wniosek o przedłużenie koncesji dla TVN24 został złożony do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji już w lutym 2020 roku, jednak do tej pory nie podjęto ostatecznej decyzji. W czwartek 22 lipca odbyły się dwa głosowania w sprawie koncesji dla TVN24, które nie przyniosły rozstrzygnięcia. Posiedzenie komisji kultury rozpocznie się o godzinie 10.

Więcej o: