Gdzie jest burza? Pierwsze wyładowania już na radarach. IMGW wydało ostrzeżenia przed ulewami

Wtorek 27 sierpnia okaże się dość burzowy dla mieszkańców praktycznie całej Polski, choć wyładowania nie wszędzie będą silne. Synoptycy IMGW wydali liczne ostrzeżenia. Gdzie już grzmi, a gdzie jeszcze zagrzmi?
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

We wtorek 27 lipca burze będą możliwe na terenie całego kraju, najdotkliwiej odczują je jednak mieszkańcy wschodniej, północnej i południowo-wschodniej Polski.

Pogoda na tydzień (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na tydzień 26 lipca - 1 sierpnia. Powrót burz i upałów

Gdzie aktualnie jest burza?

Na godzinę 7 burze aktywne są przede wszystkim na Lubelszczyźnie, a także w okolicy Włodawy i Jeziora Białego, Frampola i Bychawy. "Pomimo wielokomórkowej struktury i licznych wyładowań atmosferycznych na ten moment nie zaobserwowano w nich gwałtownych porywów wiatru, jednak lokalnie mogły osiągać około 60-70 km/h" - podają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Facebooku i dodają, że punktowe sumy opadów wynosiły około 10-20 mm.

Słabsze burze występują także w województwie świętokrzyskim, śląskim i małopolskim, a także nad Łodzią. Aktualny stan pogodowy i przebieg wyładowań atmosferycznych można śledzić między innymi na mapie Windy.

Burze. Gdzie zagrzmi we wtorek 27 lipca? Alerty IMGW

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem niemal dla całej Polski - wyjątkiem jest województwo zachodniopomorskie, gdzie alert obejmuje same burze, a także okolice Legnicy, gdzie nie wydano żadnego ostrzeżenia.

Jak informują synoptycy IMGW, dzisiaj największym zagrożeniem ze strony pogody będą opady deszczu, które lokalnie, na południowym wschodzie, mogą osiągnąć do 40 mm. Tam też szczególnie silne mogą okazać się porywy wiatru, które osiągną do 90-100 km/h. Miejscami może wystąpić także grad. 

Na zachodzie Polski w ciągu dnia mogą tworzyć się łagodne burze, na wschodzie wyładowania atmosferyczne mogą okazać się silniejsze. "Na ogół porywy wiatru nie powinny przekraczać 70-80 km/h, jednak na południu Małopolski i Podkarpacia ze względu na podwyższone parametry kinematyczne (ścinanie w warstwie 0-6 km do 15-20 m/s, a warstwie 0-3 km do 15 m/s) mogą spowodować formowanie się burz wielokomórkowych, a także superkomórek z niszczycielskimi porywami wiatru około 90-100 km/h" - czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

W poniedziałek w wielu regionach zagrzmiPogoda. Wrócą upały i burze. IMGW ostrzega także przed gradem

Więcej o: