Jacek Jaworek poszukiwany ws. morderstwa trzech osób. Interpol wydał czerwoną notę

Za poszukiwanym od kilkunastu dni 52-letnim Jackiem Jaworkiem wystawiona została czerwona nota Interpolu, co oznacza, że o poszukiwaniach mężczyzny poinformowano służby w blisko 200 krajach. Jacek Jaworek jest podejrzany o zamordowanie trzech osób.

Od soboty 10 lipca trwają poszukiwania Jacka Jaworka. Mężczyzna podejrzewany jest o to, że w leżących kilkadziesiąt kilometrów od Częstochowy Borowcach zamordował swojego brata, szwagierkę oraz ich 17-letniego syna. Z domu, w którym doszło do tragedii, udało się uciec tylko 13-latkowi, który schował się przed mężczyzną, a potem uciekł przez okno.

Policja od początku nie wykluczała, że Jacek Jaworek mógł uciec za granicę. Brany jest też pod uwagę wątek dotyczący samobójstwa mężczyzny, stąd funkcjonariusze weryfikują też doniesienia w przypadku znalezienia zwłok o nieustalonej tożsamości. W tym tygodniu Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach wyznaczył 20 tys. zł nagrody za informacje mogące pomóc w zatrzymaniu Jacka Jaworka.

Zobacz wideo Jak pomóc osobie, która się dławi?

Jacek Jaworek. Czerwona nota Interpolu

Na stronie internetowej Interpolu - działającej w 194 krajach międzynarodowej organizacji policji - w związku z poszukiwaniami Jacka Jaworka opublikowano czerwoną notę. Jak informuje Interpol, czerwone noty są wystawiane "w przypadku uciekinierów poszukiwanych w celu wniesienia oskarżenia lub odbycia kary".

Jacek Jaworek. Czerwona nota InterpoluJacek Jaworek. Czerwona nota Interpolu 

Czerwona nota to "prośba do organów ścigania na całym świecie o zlokalizowanie i tymczasowe aresztowanie" danej osoby. 

Jacek Jaworek. Policyjne poszukiwania

- Nie prowadzimy już typowych poszukiwań na miejscu, na dużą skalę, z psami, dronami, końmi policyjnymi. Nie przeszukujemy tego terenu, tak jak robiliśmy to na początku. Na ten moment nic nie wskazuje na to, żeby ten mężczyzna się tam ukrywał - mówiła w piątek rozmowie z Gazeta.pl podinspektor Aleksandra Nowara z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Jacek JaworekPoszukiwania Jacka Jaworka. Policja: Nagroda finansowa była impulsem

- Działania przejęli policjanci z wydziału kryminalnego. To m.in. współpraca międzynarodowa z organami ścigania w tych krajach, w których Jacek Jaworek chciałby pracować lub pracował wcześniej, w których miał jakieś kontakty - wyliczała policjantka.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego. Możesz też skorzystać z jednego z telefonów zaufania.

Szukasz pomocy? Zadzwoń!Szukasz pomocy? Zadzwoń! fot. Całodobowe Centrum Wsparcia

Więcej o: