IMGW ostrzega: po weekendzie powrócą gwałtowne burze z gradem. Przejdą nad niemal całym krajem

Odpoczynek od upałów i nawałnic nie trwał długo - nad Polskę powrócą gwałtowne burze, którym może towarzyszyć grad. Pierwsze ostrzeżenia przygotowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują już od niedzieli 25 lipca.
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Jak piszą synoptycy IMGW na Facebooku, w niedzielę burze będą "raczej nieliczne i bardzo lokalne", choć także mocno rozproszone, przez co trudno zdecydowanie określić, gdzie wystąpią. Na niedzielę wydano też pierwsze alerty dotyczące upałów.

Upały wracają do Polski. Na termometrach nawet do 30 stopni w cieniu

"Polska przejdzie na skraj płytkiego niżu znad Morza Północnego, z południa zacznie napływać powietrze znad Morza Śródziemnego - bardzo ciepłe i wilgotne. Napływ ten poprzedzi strefa frontu - ciepłego - z wyraźną zbieżnością przypowierzchniową. Zbieżność ta w godzinach rannych przemieści się przez południowy zachód. Po południu obejmie centrum, Wielkopolskę, zachodnie Pomorze, Kujawy i Ziemię Lubuską" - podają synoptycy.

W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się wzrostu temperatury na terenie całego kraju. W niedzielę i poniedziałek najcieplej będzie przede wszystkim w centralnej i południowo-wschodniej Polsce. IMGW przygotował ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla województwa mazowieckiego i lubelskiego, a także częściowo dla województw: podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. We wtorek 27 lipca ostrzeżenia dotyczące upałów ograniczą się natomiast do województwa lubelskiego oraz częściowo podkarpackiego. 

Pogoda na sierpień 2021. Pogoda na sierpień w Polsce. Upał i tropikalne noce. Będą też burze

Powrót nawałnic. Najbliższe dni pełne burz z gradem

Wyższa temperatura pociągnie za sobą także nawrót gwałtownych zjawisk pogodowych. Na niedzielę 25 lipca MGW przygotował ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Będą obowiązywać one na terenie zachodniej i południowozachodniej Polski, w województwie: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, śląskim, łódzkim i wielkopolskim.

We poniedziałek zjawisko przybierze natomiast na sile - ostrzeżenia przed burzami z gradem obejmą obszar całej Polski, jednak w różnym stopniu. Ryzyko silniejszych zjawisk możliwe jest w centralnej, północnej oraz południowej części kraju. Alerty drugiego stopnia w poniedziałek obejmują więc województwo: pomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, świętokrzyskie, a także częściowo warmińsko-mazurskie. Synoptycy zapowiadają, że ten stan utrzyma się na obszarze prawie całego kraju również we wtorek (za wyjątkiem województwa lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i podkarpackiego), a także w środę (przede wszystkim w środkowej, północnej oraz północno-wschodniej Polsce). 

Od czwartku pogoda ma się uspokoić i przynieść pogodną aurę w całym kraju.

Turcja. Powodzie i osuwiska na północy kraju Dramatyczne nagranie z Turcji. W ostatniej chwili uciekli przed falą błota

Więcej o: