Pogoda na sierpień w Polsce. Upalne dni i tropikalne noce, a wraz z nimi silne burze

Synoptycy są zgodni co do tego, że w sierpniu będziemy musieli zmierzyć się z upalną pogodą i tropikalnymi nocami. W sierpniu pojawią się również silne burze, które mogą wyrządzić w wielu regionach Polskich poważne szkody.

Jaka będzie pogoda w sierpniu i czego należy się spodziewać w nadchodzącym miesiącu? Odpowiadamy.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Pogoda na sierpień. Tropikalne noce w Polsce

Sierpień będzie gorącym, ale burzowym miesiącem. Jak podaje portal Fani Pogody, temperatury w kraju będą wynosić około 20-29 stopni, ale równie prawdopodobne jest, że termometry wskażą ponad 30 stopni. Polaków nie ominą również tropikalne noce, a upał może nie ustępować przez długi czas. "Być może zobaczymy nawet 33-36 stopni, co nie powinno być niczym nadzwyczajnym" - czytamy.

Pogoda. Upały wracają - nad Polskę nadciąga zwrotnikowe powietrze i gwałtowne burzePogoda. Nadciąga zwrotnikowe powietrze i gwałtowne burze. Wrócą upały

Sierpień będzie burzowy. Na szczęście nawałnic będzie mniej niż w lipcu

Sierpień będzie burzowy, ale zjawisk tych będzie zdecydowanie mniej niż w lipcu. Nie będą to także burze na dużą skalę - należy raczej spodziewać się licznych lokalnych burz z nierównomiernymi opadami, które najczęściej będą pojawiać się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Pod koniec sierpnia obudzi się również Ocean Atlantycki, który będzie miał wpływ na pogodę. Wówczas w Polsce pojawią się burze z opadami dużego gradu, niszczącym wiatrem i silnymi opadami.

"Nie można wykluczyć, że w sierpniu nasili się poziomy przepływ mas powietrza z powodu wzrastającego kontrastu poziomego pod koniec lata między północą a południem. Wtedy też najczęściej obserwujemy silniejszy prąd strumieniowy, który okazuje się kluczowy pod kątem organizacji i trwałości burz" - podaje portal Fani Pogody.

Upały w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Piątek ostatnim dniem bez upału. W weekend wracają alerty IMGW

Pogoda długoterminowa nie jest nieomylna i wiąże się z ryzykiem zmian, ponieważ jest wyłącznie przewidywaniem trendu. Mimo to, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, wykazuje się sporą sprawdzalnością.

Więcej o: