Abp Wiktor Skworc zrzekł się honorowego obywatelstwa Tarnowa

"Zrzekam się tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa" - oświadczył w lakonicznym piśmie do władz miasta abp Wiktor Skworc. W tym miesiącu Skworc zrezygnował z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski po tym, jak Watykan zakończył śledztwo w jego sprawie. Miał dopuścić się zaniechań, gdy informowano go o duchownych molestujących osoby nieletnie.

Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, zrzekł się honorowego obywatelstwa Tarnowa. Poinformował o tym przewodniczący tarnowskiej rady miasta Jakub Kwaśny.

Ksiądz od 19 lat oskarżany o molestowanie żyje w domu spokojnej starości. Nie poniósł kary. Biskup milczał Ksiądz oskarżany o molestowanie mieszka w domu emeryta. Biskup Skworc milczał

Kwaśny opublikował na Facebooku pismo, które duchowny wysłał do rady. Dokument zawiera jedno zdanie: "Panie Przewodniczący Rady Miejskiej, niniejszym zrzekam się tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa". Nie ma żadnego uzasadnienia, jedynie podpis i pieczęć arcybiskupa. 

Postępowanie Watykanu ws. Skworca

Przed dwoma tygodniami abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Decyzja miała związek z zakończonym postępowaniem Stolicy Apostolskiej dotyczącym zaniedbań duchownego. Abp Skworc przed laty miał nie zareagować, gdy docierały do niego informacje na temat księdza molestującego nieletnich.

Abp Wiktor Skworc Komisja o sprawie abp. Skworca. Akta kościelne? "Niestety nie nadesłano"

Ponadto abp Wiktor Skworc "zobowiązał się wesprzeć finansowo - z prywatnych środków - wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego". Archidiecezja w komunikacie nie poinformowała, czy - a jeśli tak, to za co - abp. Skworc został ukarany przez Stolicę Apostolską. Nie podano też, jaką kwotą metropolita katowicki wesprze diecezję tarnowską. Mowa jest jedynie o zakończeniu dochodzenia.

Więcej o: