Nieoficjalnie: Watykańska komisja ws. Dziwisza zakończyła prace. Miała nie dopatrzyć się zaniedbań

Komisja papieska zakończyła badać sprawę kard. Stanisława Dziwisza. Miała nie dopatrzyć się zaniedbań w kwestii tuszowania pedofilii - informuje nieoficjalnie Onet. Komunikat w tej sprawie ma zostać wydany w piątek.

W czerwcu Nuncjatura Apostolska poinformowała, że "na prośbę Stolicy Apostolskiej, w dniach 17-26 czerwca br., przebywał w Polsce z wizytą kard. Angelo Bagnasco, emerytowany arcybiskup Genui". Celem wizyty duchownego była "weryfikacja sygnalizowanych, także publicznie, zaniedbań kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego (2005-2016)". Nuncjatura Apostolska przekazała, że "kard. Bagnasco zapoznał się z dokumentami i odbył szereg spotkań, a relację z wizyty przedstawi Stolicy Apostolskiej".

Onet: Watykańska komisja ws. Dziwisza zakończyła prace

Jak nieoficjalnie ustalił Onet, watykańska komisja zakończyła badać sprawę kard. Dziwisza. Z informacji portalu wynika, że kard. Bagnasco miał otrzymać z krakowskiej kurii dokument, potwierdzający, że w czasie, kiedy tamtejszym metropolitą był Dziwisz zarejestrowano siedem spraw księży, którzy "popełnili przestępstwo pedofilii w rozumieniu prawa kanonicznego". Wszystkie te sprawy zostały zgłoszone do Watykanu, dlatego komisja nie dopatrzyła się w tym zakresie zaniedbań.

Zobacz wideo „Co łaska" za tuszowanie pedofilii? O. Gużyński: To rzecz bardzo niestosowna

Kard. Dziwisz i sprawa tuszowania pedofilii w Kościele

Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku opublikowany został dokument TVN24 "Don Stanislao", w którym zarzucono kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi tuszowanie przypadków molestowania seksualnego. Dziwisz miał być zaangażowany w ukrywanie zarówno polskich, jak i światowych skandali pedofilskich. Chodzi m.in. o sprawę molestowania w Legionie Chrystusa czy sprawę kardynała Theodore'a McCarricka. Z raportu na temat McCarricka wynika ponadto, że Jan Paweł II wiedział o zarzutach o molestowanie seksualne małoletnich, jednak wierzył w niewinność amerykańskiego kardynała. 

Po emisji reportażu abp Wojciech Polak mówił, że jest "zasmucony" tym, że Dziwisz nie podjął się wyjaśnienia sprawy, gdy z pytaniami zwrócił się do niego dziennikarz. - W oświadczeniu, które złożył, bardzo jasno jest napisane, że gotów jest do zaprezentowania swoich argumentów. (...) Komisja ws. kardynała powinna powstać jak najszybciej, żebyśmy mogli usłyszeć jego wyjaśnienia. Będę wspierać dążenie wyjaśnienia tej sprawy - mówił prymas Polski.

Więcej o: