Przemysław Czarnek o powrocie uczniów do szkół. Co z niezaszczepionymi nauczycielami?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wypowiedział się na temat planu rządu w związku z powrotem dzieci do szkół. Jak podkreślił, na razie trwają przygotowania, by dzieci i nauczyciele powrócili do nauki stacjonarnej od 1 września. Jeśli natomiast czwarta fala koronawirusa będzie równie silna, jak poprzednia, rząd będzie reagować.
Zobacz wideo Czarnek reaguje na krytyczne wnioski opocycji. "Sejm to nie miejsce na pajacowanie"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był gościem programu Polsat News, w którym wypowiedział się na temat powrotu uczniów do nauki stacjonarnej. Minister skomentował także pomysł wprowadzenia ograniczeń dla nauczycieli, którzy nie przyjęli szczepionki. 

Przemysław Czarnek przedstawił plany rządu dotyczące powrotu dzieci do szkół

- Przygotowujemy się do nauki w trybie stacjonarnym, przygotowujemy także dodatkowe wsparcie dla organów prowadzących szkoły, żeby bezpieczeństwo dzieci było na jeszcze wyższym poziomie, przeznaczymy kolejne kilkadziesiąt milionów złotych - powiedział minister i zapewnił, że szczegóły zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.

Podkreślił przy tym, że czwarta fala pandemii nadejdzie "na pewno". Kolejne decyzje będą natomiast zależeć do jej siły. Jeżeli będzie porównywalna z trzecią falą - rząd zareaguje. Jak na razie jednak plany obejmują rozpoczęcie edukacji 1 września w trybie stacjonarnym.

- Szkoły nie były rozsadnikiem koronawirusa, był nim ruch okołoszkolny. Sami uczniowie nie chorowali ciężko, nie byli hospitalizowani w takiej skali, jak osoby dorosłe. Mamy świadomość, że zaszczepienie powoduje zwiększenie bezpieczeństwa - dodał minister edukacji.

Co ze szczepieniami nauczycieli? Czarnek odpowiada

Czy wszyscy nauczyciele powinni zostać zaszczepieni przed powrotem dzieci do szkół? Zdaniem Polskiej Akademii Nauk tak. "Postulujemy, aby personel szkolny został w jak największym stopniu zaszczepiony. Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. Postulujemy również jak najszersze propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów" - napisali eksperci PAN w oświadczeniu.

Tymczasem minister Czarnek deklaruje, że "jest przeciwnikiem segregacji". - Cieszę się, że nauczyciele w zdecydowanej większości się zaszczepili, wciąż mogą to zrobić - dodał, zapewniając, że wszyscy pedagodzy wrócą 1 września do pracy.

Więcej o: