Przemysław Czarnek o powrocie uczniów do szkół. Co z niezaszczepionymi nauczycielami?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wypowiedział się na temat planu rządu w związku z powrotem dzieci do szkół. Jak podkreślił, na razie trwają przygotowania, by dzieci i nauczyciele powrócili do nauki stacjonarnej od 1 września. Jeśli natomiast czwarta fala koronawirusa będzie równie silna, jak poprzednia, rząd będzie reagować.
Zobacz wideo Czarnek reaguje na krytyczne wnioski opocycji. "Sejm to nie miejsce na pajacowanie"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był gościem programu Polsat News, w którym wypowiedział się na temat powrotu uczniów do nauki stacjonarnej. Minister skomentował także pomysł wprowadzenia ograniczeń dla nauczycieli, którzy nie przyjęli szczepionki. 

SejmCzarnek: Musimy zrobić tak, żeby te lewackie bojówki przestały terroryzować

Przemysław Czarnek przedstawił plany rządu dotyczące powrotu dzieci do szkół

- Przygotowujemy się do nauki w trybie stacjonarnym, przygotowujemy także dodatkowe wsparcie dla organów prowadzących szkoły, żeby bezpieczeństwo dzieci było na jeszcze wyższym poziomie, przeznaczymy kolejne kilkadziesiąt milionów złotych - powiedział minister i zapewnił, że szczegóły zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.

Przemysław CzarnekPrzemysław Czarnek: Opozycja ma obsesję na punkcie edukacji seksualnej

Podkreślił przy tym, że czwarta fala pandemii nadejdzie "na pewno". Kolejne decyzje będą natomiast zależeć do jej siły. Jeżeli będzie porównywalna z trzecią falą - rząd zareaguje. Jak na razie jednak plany obejmują rozpoczęcie edukacji 1 września w trybie stacjonarnym.

- Szkoły nie były rozsadnikiem koronawirusa, był nim ruch okołoszkolny. Sami uczniowie nie chorowali ciężko, nie byli hospitalizowani w takiej skali, jak osoby dorosłe. Mamy świadomość, że zaszczepienie powoduje zwiększenie bezpieczeństwa - dodał minister edukacji.

Co ze szczepieniami nauczycieli? Czarnek odpowiada

Czy wszyscy nauczyciele powinni zostać zaszczepieni przed powrotem dzieci do szkół? Zdaniem Polskiej Akademii Nauk tak. "Postulujemy, aby personel szkolny został w jak największym stopniu zaszczepiony. Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. Postulujemy również jak najszersze propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów" - napisali eksperci PAN w oświadczeniu.

Tymczasem minister Czarnek deklaruje, że "jest przeciwnikiem segregacji". - Cieszę się, że nauczyciele w zdecydowanej większości się zaszczepili, wciąż mogą to zrobić - dodał, zapewniając, że wszyscy pedagodzy wrócą 1 września do pracy.

Więcej o: