Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny przekłada rozprawę ws. wyższości prawa UE nad krajowym

Rozprawa w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym miała się odbyć 3 sierpnia. Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny jednak przesunął termin obrad. Tym razem mają się one odbyć dopiero we wtorek 31 sierpnia.

Trybunał Konstytucyjny zajmował się tą sprawą 13 lipca. Wówczas swoje stanowiska przedstawili przedstawiciele prezydenta, Sejmu i Prokuratora Generalnego. Poparli oni stanowisko Mateusza Morawieckiego o wyższości polskiej Konstytucji nad prawem unijnym. Przeciwnego zdania był natomiast ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Zobacz wideo Trybunał Stanu dla Morawieckiego? Arłukowicz: Przyjdzie czas, że sprawiedliwość wróci na właściwe tory

Trybunał Konstytucyjny przekłada sprawę dot. wyższości Konstytucji nad prawem UE

Po zakończeniu poprzedniej rozprawy prezeska Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zarządziła przerwę do 15 lipca. Dzień później przekazano jednak, że sprawa będzie kontynuowana dopiero 3 sierpnia. Z najnowszych informacji wynika jednak, że rozprawa nie ruszy aż do wtorku 31 sierpnia.

Julia PrzyłębskaTrybunał Konstytucyjny zmienia datę rozprawy ws. wyższości prawa UE nad krajowym

Jak informował rzecznik premiera Piotr Müller, Mateusz Morawiecki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Premier ma wątpliwości odnośnie zasady pierwszeństwa prawa UE czy zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich. Zastrzeżenia premiera budzi też przepis prawa unijnego, które uprawnia sąd do "kontroli niezawisłości sędziów powołanych przez prezydenta oraz uchwał krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów".

Wniosek premiera został zapowiedziany po odpowiedzi TSUE na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wówczas Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że jeśli sąd krajowy uzna, że np. nowelizacje ustawy o KRS naruszają prawo Unii Europejskiej, to sąd ma obowiązek odejść od zastosowania tych przepisów.

Trybunał KonstytucyjnyByli sędziowie TK z niepokojem o nadchodzącej rozprawie. "Krytyczny punkt"

Więcej o: