Niedzielski o czwartej fali koronawirusa i zmianach w ochronie zdrowia: Wprowadzamy system "no-fault"

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił w czwartek we Wrocławiu założenia projektu ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia - zapowiedział wprowadzenie systemu "no- fault". Minister stwierdził też, że stoimy przed czwartą falą pandemii, która będzie się rozpędzała.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział podczas briefingu w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu fundamentalną zmianę w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta. "Lepsza jakość, wyższe finansowanie dla placówek medycznych" - czytamy na Twitterze ministerstwa.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Adam Niedzielski: Wprowadzamy system "no-fault"

Głównym elementem rozliczeniowym ze szpitalami ma być jakość świadczonych usług. - Będziemy ją definiowali również z perspektywy pacjenta. Weźmiemy pod uwagę wskaźniki mówiące o komforcie pacjenta i jego ocenie usługi medycznej - stwierdził minister zdrowia we Wrocławiu.

Szczepionka przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Szczepionki Pfizer i AstraZeneca skuteczne przeciwko wariantowi Delta

- Wprowadzamy system "no-fault". Chcemy, by personel medyczny mógł zgłosić zdarzenie niepożądane anonimowo. To również będzie stanowić podstawę do różnicowania płatności - mówił Adam Niedzielski i dodał, że "w przypadku szkód, rekompensaty poszkodowanym pacjentom będą przyznawane bez orzekania o winie". Jak podkreślił, postępowania będą przeprowadzane przez Rzecznika Prawa Pacjenta.

Jak dokładnie będzie działam w Polsce system no-fault - nie wiadomo.  W Szwecji działa on od 40 lat i polega na tym, że wszystkie placówki medyczne wykupują obowiązkowe ubezpieczenie na rzecz pacjentów. Gdy zajdzie jakieś "niepożądane zdarzenie medyczne", nie ma potrzeby orzekać, z czyjej winy nastąpiło. Istotne jest to, czy pacjent doznał szkody, i zrekompensowanie mu jej. 

Koronawirus w Polsce. "Czwarta fala będzie się rozpędzała"

Na pytanie o to, jakie są prognozy w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, Adam Niedzielski odparł, że notujemy wzrost liczby zakażeń, dlatego jest to "najwłaściwszy moment na szczepienia". Minister ostrzegał także przed czwartą falą koronawirusa, która, sądząc po jego wypowiedzi, jest nieunikniona.

Polska. Wykonano ponad 33 mln szczepień (zdjęcie ilustracyjne)W Polsce wykonano ponad 33 mln szczepień. Kraska: Przed nami dużo pracy

- Czwarta fala będzie się rozpędzała, kulminacja może nastąpić pod koniec wakacji - powiedział Niedzielski i kolejny raz podkreślał, żeby obywatele korzystali z dostępnych szczepionek na koronawirusa, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w trwającej wciąż pandemii.

W czwartek 22 lipca w Polsce odnotowano 126 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informowało Ministerstwo Zdrowia.

Więcej o: