Rzecznik MAP potwierdza: 13 osób przestało pełnić funkcje w spółkach Skarbu Państwa

Rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych przekazał, że członkowie rodzin posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie pełnią już funkcji w spółkach Skarbu Państwa. Potwierdził, że w wyniku tak zwanej uchwały sanacyjnej, pracę straciło 13 osób.
Zobacz wideo Paszyk do Kaczyńskiego: Wokół pana zebrała się chmara tłustych kotów, które spijają śmietanę z pieniędzy spółek Skarbu Państwa

Rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys przekazał stacji TVN24 informację dotyczącą tak zwanej uchwały sanacyjnej. Mający chronić przed nepotyzmem dokument przyjęto podczas lipcowego kongresu Prawa i Sprawiedliwości. Równocześnie w uchwale podkreślono jednak, że zakaz zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa współmałżonków, dzieci, rodzeństwa i rodziców posłów oraz senatorów PiS nie dotyczy osób, które "zostały zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe, w przypadku których doszło jednocześnie do nadzwyczajnej sytuacji życiowej". Jak przekazał Manys, członkowie rodzin PiS nie pełnią już funkcji w organach korporacyjnych.

Jacek SasinTeść Sasina dyrektorem w państwowych Wodach Polskich. "To nie rodzina"

Nepotyzm w państwowych spółkach. Rzecznik MAP: Na prawie 4,2 tys. osób zasiadających w spółkach, pracę straciło 13 osób

Jak poinformował stację Manys, "bezpośrednio lub pośrednio w MAP nadzoruje blisko 800 spółek", w których zarządach i radach nadzorczych zasiada łącznie prawie 4200 osób. "Na skutek uchwały sanacyjnej, funkcje w organach spółek podległych MAP przestało pełnić 13 osób, które są rodzinnie związane z parlamentarzystami PiS".

Jak pisaliśmy, wszystkie z osób, które straciły stanowiska w państwowych spółkach, złożyły rezygnacje. W tej grupie znalazła się między innymi żona europosła Ryszarda Czarneckiego, która zasiadała w radzie nadzorczej Armatury Kraków, żona posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego, syn ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz mąż posłanki PiS Agnieszki Soin. 

Przemysław CzarnekOpozycja chce odwołania Czarnka. Ten mówi o "pajacowaniu" w Sejmie

Manys: Ministerstwo nie posiada listy osób objętych uchwałą sanacyjną. PSL publikuje wykaz

Jak dodał rzecznik, "Ministerstwo [Aktywów Państwowych - red.] nie zbiera informacji na temat przynależności partyjnej czy też koligacji rodzinnych osób zatrudnionych w podległych mu spółkach". Brak więc w ministerstwie jakiejkolwiek listy osób, które mogłyby być objęte uchwałą.

O stworzenie takiej listy pokusiła się zatem opozycja. Podczas wtorkowej (20 lipca) konferencji prasowej Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawiło listę "tłustych kotów" - wykazu nazwisk łącznie 357 osób, które zdaniem ugrupowania "pokazują skalę zawłaszczenia państwa przez PiS". Lista nie obejmuje posad dyrektorskich, a jedynie stanowiska w zarządach i radach nadzorczych. 

Więcej o: